Dachówka słoneczna o sprawności 17,5%

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

perowskity

Firma Roof Tiles Technology Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii opracowała dachówkę słoneczną z monokrystalicznymi ogniwami słonecznymi Perc, która przypomina standardową dachówkę i nadaje się do nowych i remontowanych dachów.

O słonecznej dachówce

Według producenta, dachówka BiSolar ma moc wyjściową 18W i sprawność 17,5%. Na każdy metr kwadratowy, potrzebne jest około 9,7 płytki, które łącznie osiągają moc 175 W.

Dachówka ma wymiary 445 x 330 mm i waży 6 kg, przy czym część fotowoltaiczna waży 1,2 kg i zawiera 3 mm szkła hartowanego. Produkt objęty jest 25-letnią gwarancją wydajności. Jak twierdzi producent, dachówki wyposażone są w ogniwa chińskiego producenta o ugruntowanej pozycji w Europie. Na każdą dachówkę przypada tuzin ogniw o wymiarach 139 x 52,2 mm i sprawności 22%.

Panele fotowoltaiczne są automatycznie przyklejane do powierzchni dachówki w bardzo precyzyjnym położeniu. Uszczelki są mocowane z trzech stron panelu fotowoltaicznego.

Dachówka BiSolar od Roof Tile Technology Ltd, źródło: pv-magazine

Cena

Założyciel firmy, Antonio Lanzoni twierdzi, że instalacja oparta o dachówki BiSolar jest o 25-30% droższa niż standardowa instalacja wykorzystująca panele fotowoltaiczne na dachu.

Wśród zalet można wymienić lepszy wygląd oraz łatwiejszy montaż, co skutkuje niższymi kosztami instalacyjnymi.

Jak twierdzi Antonio Lanzoni, dachówka BiSolar może zostać zainstalowana przez standardowego instalatora dachu, tak jak zwykła dachówka, ponieważ można je łatwo podłączyć za pomocą prostych złączy MC4 znajdujących się pod panelem słonecznym.

Firma rozpoczęła sprzedaż produktu pod koniec ubiegłego roku, ale kryzys związany z Covid-19 spowolnił działalność w ostatnich miesiącach. Obecnie firma dostarcza wybranej liczbie potencjalnych partnerów w kilku krajach pierwsze dachy pilotażowe.

Założyciel firmy powiedział, że instalacje BiSolar przewyższają dachy wyposażone w konwencjonalne płytki w teście Wind Driven Rain, który ocenia wpływ opadów deszczu na urządzenia. Antonio Lanzoni twierdzi, że produkt może w przyszłości stać się tańszy i oferować lepszą wydajność.

Źródło: pv-magazine

Zobacz również