Dachówka fotowoltaiczna właściwie nie różni się niczym od standardowej instalacji PV, jeśli weźmiemy pod uwagę proces produkcji energii elektrycznej. Specjalnie zaprojektowana dachówka absorbuje promienie słoneczne, by przetworzyć je w energię elektryczną. Dachówki zamontowane na powierzchni domu tworzą system, który na pierwszy rzut oka wygląda jak standardowe pokrycie budynku. Niektórzy producenci zapewniają, że są one trwalsze, niż standardowe panele fotowoltaiczne. Wymagają jednak skomplikowanego montażu, odpowiedniego pochylenia połaci. Dachówki mają tą wadę, że w przypadku ich instalacji brakuje możliwości regulacji kąta nachylenia, co przekłada się na efektywność. Niestety, obecnie instalacja dachówek PV jest stosunkowo droga w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, jednak branża liczy na efekt skali, który przełoży się na mniejsze koszty i większą efektywność. Najczęściej podaje się, że ich instalacja jest około dwa razy droższa od montażu tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Pomysł Duńczyków

A jeżeli już mówimy o efektywności produkcji dachówek fotowoltaicznych, to w Danii jeden z producentów opracował dachówkę PV o sprawności 14,2 procent. Waga takiego elementu sięga 13,6 kg, natomiast moc – 175 W. Wymiary jednego elementu to 125×125 mm. Co ciekawe, montaż systemu dachowego PV nie jest ograniczony tylko do nowych budynków. Dachówkę można wykorzystać także w starszym budownictwie np. w procesie modernizacji lub powszechnej obecnie termomodernizacji budynków. Dachówka może być zastosowana na budynkach zabytkowych, nowych osiedlach mieszkaniowych, kościołach i fasadach budynków.

Innowacyjna dachówka jest już produkowana w fabryce Dansk Solenergi. Firma posiada linię produkcyjną o mocy 40 MW. Rzecznik firmy poinformował w rozmowie z PV-Magazine, że obecnie trwają rozmowy na temat zwiększenia zdolności produkcyjnej. Inwestor nie wyklucza zastosowania technologii back-contact.

Każda dachówka składa się z 72 ogniw monokrystalicznych PERC o wymiarach 125 x 125 mm. Wymiary całego elementu to 1610 x 810 x 6 mm. Wynalazek posiada stopień ochrony IP65 oraz gwarancję na 12 lat.

Dachówki PV są produkowane o różnych wzorach i kolorach oraz są dostosowane do wymagań budynku. Dachówka ma wytrzymać każde wydarzenie pogodowe, gdyż jest wykonana z hartowanego szkła solarnego – może być nawet twardsza niż zwykłe pokrycie. W normalnych warunkach dach ten może wytrzymać optymalne warunki przez 20 lat.

Z produkcji podobnych rozwiązań zasłynął także Elon Musk oraz jego potężna firma Tesla. Firma wprowadziła pierwsze gonty fotowoltaiczne w 2005 roku. Dopiero niedawno stały się one dostępne na rynku. Dach słoneczny Tesli wykorzystuje panele ze szkła hartowanego, które zastępują standardowe gonty, zapewniając taką samą ochronę, jakiej można oczekiwać od tradycyjnego dachu, jednocześnie przechwytując energię słoneczną. Dach fotowoltaiczny Tesli jest nowatorski, ale mniej sprawdzony i trudniejszy do przeniesienia do innego domu w przypadku przeprowadzki, ponieważ jest wykonany na zamówienie dla każdego klienta. Media branżowe donoszą, że Tesla miała również pewne problemy z utrzymaniem niskich cen dachów fotowoltaicznych, co było problemem dla niektórych konsumentów. Różne doniesienia medialne sugerowały, że ceny sięgały poziomu od 30-75 tys. dolarów, a niektórzy konsumenci zgłaszali koszty instalacji w wysokości 100 tys. dolarów.

Redakcja: Patrycja Rapacka / Źródło: Dansk Solenergi, PV-Magazine, Cnet

Redakcja GLOBEnergia