Początkowo zakres ustawy miał być szerszy, a zielone dachy miały pokrywać wszystkie dachy w nowych budynkach. O takie postulaty walczyli francuscy działacze ochrony środowiska. W końcowej wersji nowego prawa, zakres został ograniczony do wszystkich budynków budowanych w strefach handlowych. Oprócz tego, wystarczy aby dachy były pokryte zielenią tylko częściowo. Istnieje też możliwość wykorzystania paneli fotowoltaicznych!

Zalety zielonych dachów

Zielone dachy pomagają zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku w zimie lub ochłodzenia go w upalne letnie dni. Ponadto rośliny na dachach zatrzymują wodę, co pomaga zmniejszyć problemy związane z nadmiernym jej spływem, a jednocześnie zapewnia ptakom miejsce do gniazdowania.

Koncepcja zielonych dachów w strefach handlowych została już przyjęta w Niemczech i Australii, a w Toronto w Kanadzie przyjęto ustawę w 2009 r., która zakłada wykorzystanie zielonych dachów również w budynkach przemysłowych i mieszkalnych.

Oprócz wspomnianych wyżej zalet, istnieją też inne, być może mniej oczywiste!

  • Większa wydajność paneli słonecznych: zielony dach obniża temperaturę na dachu. Dzięki temu wydajność paneli słonecznych jest wyższa, a straty spowodowane wzrostem temperatury modułu – zmniejszone
  • Mniejszy hałas z otoczenia: zielony dach działa jak bariera dźwiękowa dla budynku. Pochłania dźwięk i zapewnia cichsze środowisko, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
  • Dłuższa żywotność dachu: zielony dach chroni materiał pokrycia dachowego przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak słońce, deszcz, wiatr i wahania temperatury
  • Tworzy warstwę ognioodporną
  • Zwiększa różnorodność biologiczną: rośliny na dachu mogą być siedliskiem dla ptaków, motyli i owadów

Panele fotowoltaiczne

Oprócz zielonych dachów, istnieje też opcja inwestycji w panele fotowoltaiczne. Przedsiębiorcy mają okazję zainwestować, a choć początkowe koszty będą wyższe niż zielone dachy, to kiedy się zwrócą, panele będą generować energię na potrzeby własne przedsiębiorstwa, pozwalając na realne oszczędności.

Które rozwiązanie jest lepsze? Oceńcie sami!

Źródła: greenandgrowing.org, sempergreen.com

Redakcja GLOBEnergia