Koncern motoryzacyjny będzie w Jaworze produkował również serca do samochodów przyszłości, czyli baterie. Poinformował o tym m. in. Premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w tej sprawie z Markusem Schäferem członkiem Zarządu Mercedes-Benz Cars.

Kolejna technologia przyszłości w Jaworze!

Jak wynika z założeń, zakład w Jaworze zamierza produkować ok. 100 tysięcy sztuk baterii rocznie. To oznacza budowę kolejnego zakładu produkcyjnego o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. W planach jest zatrudnienie około 300 nowych pracowników. Wartość inwestycji to 100 mln euro. Na oficjalnej stronie Mercedes-Benz możemy przeczytać, że montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.

Daimler

Żródło: Mercedes-Benz

Zdaniem premiera, takie inwestycje i poszerzanie portfolio produktów produkowanych na terenie naszego kraju pokazuje, że zagraniczni przedsiębiorcy są zadowoleni z otoczenia biznesowego.

Duże inwestycje Daimlera w elektromobilność

To nie jedyna inwestycja w fabrykę baterii tego niemieckiego potentata w branży motoryzacyjnej. Do 2022 roku, producent zamierza przeprowadzić elektryfikację całego portfolio Mercedesa. Dostępne będą różne wersje pojazdów elektrycznych w każdym segmencie. To oznacza co najmniej 10 modeli pojazdów w całości elektrycznych.

Stąd też fabryka baterii w Jaworze będzie dziewiątą inwestycją tego typu. Łącznie, Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii. W Kamenz produkcja akumulatorów rozpoczęła się w 2012 roku. Druga fabryka w tej lokalizacji jest już w budowie, a seryjna produkcja rozpocznie się już na wiosnę tego roku. Trwa też budowa fabryki akumulatorów w Yizhuang Industrial Park w Pekinie i w pobliżu Mercedes-Benz Tuscaloosa z USA.

Dla marki Daimler, bateria to serce pojazdu elektrycznego, tak jak sercem konwencjonalnych pojazdów był silnik spalinowy. Producent traktuje baterie jako integralną część architektury pojazdu. Zapewne dlatego koncentruje się na inteligentnym systemie montażu baterii elektrycznych. Producent baterii kupuje ogniwa na rynku światowym, a produkowane są one według specjalnie przygotowanych specyfikacji.

Źródło: Mercedes-Benz

Redakcja GLOBEnergia