Zakład produkujący pompy ciepła Danfoss Värmepumpar AB (Thermia) został sprzedany firmie Stiebel Eltron. Danfoss oficjalnie zaprzestaje sprzedaży pomp ciepła w Polsce 31 lipca 2018.

Szwedzkie pompy ciepła Thermia pojawiły się wiele lat temu w Polsce budząc pozytywne odczucia konsumentów jak i instalatorów. Te popularne modele kompaktowe, w wersji solanka-woda (gruntowe) były w tym czasie forpocztą nadchodzącego rynku pomp ciepła do Polski. Firma Thermia nie otworzyła oddziału w naszym kraju, poprzestając na sprzedaży dwóm lokalnym dystrybutorom na północy i na południu Polski. Dopiero przejęcie Thermia przez Danfoss zmieniło historię tej marki w Polsce, a właściwie ją zakończyło.

Danfoss po zakupie szwedzkiego producenta, zrezygnował z marki Thermia w Polsce. Co ciekawe przeniósł produkcję pomp ciepła do Polski, do zakładu w Grodzisku Mazowieckim. Na zwiedzających zakład szczególne wrażenie robiło stanowisko testowe pomp ciepła, symulujące dolne źródło. To cieszyło, bo nasz kraj potrzebował transferu technologii oraz szansy na budowę kadry inżynieryjnej. Z rynku powoli znikły klasyczne kompakty z logo Thermia, a pojawiły się modele w nowej obudowie z charakterystycznym nazewnictwem DHP. Może nieco droższe, ale za to z ogólnopolską bazą serwisowo-sprzedażową. Produkcja w Polsce nie potrwała niestety za długo, wróciła do Szwecji, ale sprzedaż była kontynuowana.

pompa ciepła Danfoss
Danfoss Värmepumpar AB (czyli Thermia) to trzeci co do wielkości dostawca pomp ciepła na rynku skandynawskim. Osiąga roczne obroty ponad 68 milionów euro. Taki rynek to łakomy kąsek dla producentów i może być wzmocnieniem dla Stiebel Eltron, pod warunkiem właściwej polityki „adpocyjnej” nowej marki. Obecnie wygrywają na rynku firmy nie tylko z dobrym produktem, ale z mocnym wsparciem technicznym. Pompy ciepła to bardzo dobre produkty, w zasadzie bezobsługowe w eksploatacji, pod warunkiem właściwego zaprojektowania układu. Współpraca działu projektowego, sprzedaży i inwestora to klucz do sukcesu. Szczególnie w przypadku komercyjnych inwestycji, gdzie zapotrzebowanie na ciepło może być zmienne.

Sprzedaż zakładu produkcyjnego nie oznacza końca Danfoss z pompami ciepła, to w końcu znany dostawca komponentów układu termodynamicznego. Być może ruch ten skończy z pewnym dualizmem, gdzie firma dostarczała części dla wielu producentów, konkurując z nimi gotowymi produktami. Jak się potoczą dalej losy tych pomp ciepła – czy będzie to Thermia czy Stiebel Eltron, zobaczymy. Warto by nasz rynek pomp ciepła dalej się rozwijał, czym więcej graczy tym lepiej dla konsumenta.

 

Grzegorz Burek

Redaktor naczelny GLOBEnergia, Wiceprezes SBF Polska PV, członek PORT PC