Dania jest globalnym liderem sektora energetyki wiatrowej i od wielu lat stara się podnosić udział produkcji energii elektrycznej pochodzącej z wiatru. W 2019 roku Danii udało się pobić rekord z 2017 roku, kiedy produkcja z energetyki wiatrowej pokryła 43% zapotrzebowania na energię elektryczną. Już od 6 lat z OZE pochodzi przynajmniej 40% energii elektrycznej produkowanej w Danii. Wyspy energetyczne o łącznej mocy 4GW podwoiłyby obecnie zainstalowaną moc z wiatru na morzu w tym kraju.

Morska farma wiatrowa Middelgruden u wybrzeży Danii , źródło: climatechangenews.com

Ambitne cele

Cele klimatyczne Danii są ambitne. Kraj planuje zbudować dwie „wyspy energetyczne” o łącznej mocy 4 GW mocy wiatrowej na morzu, w ramach planów ograniczenia emisji do 2030 roku o 70% od poziomu z lat 90. Dania planuje stać się eksporterem zielonej energii. Kraj zobowiązał się również do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Plan budowy dwóch energetycznych wysp jest pierwszym etapem szeroko zakrojonej strategii mającej na celu odsunięcie Danii od paliw kopalnych. Plany dekarbonizacji dla rolnictwa i transportu zostaną prawdopodobnie przedstawione jeszcze w tym roku.

Energetyczne wyspy

W pierwszej części nowego planu klimatycznego, Dania zaproponowała dwie „wyspy energetyczne” o mocy 2 GW do 2030 r. Pierwszy projekt będzie zlokalizowany na Morzu Północnym, z początkową mocą 2 GW i możliwością rozszerzenia do 10 GW.

Drugi projekt zamieni wyspę Bornholm na Morzu Bałtyckim w centrum energetyczne, również o mocy 2 GW. Jest szansa, że farma wiatrowa przy Bornholm będzie miała połączenie z Polską, ponieważ wzrost mocy o 4 GW w duńskim miksie energetycznym przewyższy roczne zużycie duńskich gospodarstw domowych i konieczny będzie eksport energii.

Ministerstwo finansów Danii uważa, że korzystanie z wysp energetycznych oznaczałoby bardziej wydajne wykorzystanie zasobów i zmniejszenie liczby masztów na lądzie. Dodatkowa moc zostanie również przetworzona przy użyciu technologii Power-to-X, czyli przekształcenia energii z wysp w zielony wodór, aby pomóc w dekarbonizacji sektorów, takich jak lotnictwo, czy transport ciężki.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że plan dwóch wysp energetycznych umożliwi obniżenie emisji gazów cieplarnianych w Danii o 2 miliony ton do 2030 r

Według Briana Vad Mathiesen, profesora na Uniwersytecie Aalborg, propozycja stanowi „dobrą podstawę do negocjacji politycznych”. Przeniesienie wyprodukowanej energii do głównych węzłów zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie nie będzie łatwe i będzie wymagało współpracy europejskiej.

Źródła: windpowermonthly.com, climatechangenews.com,offshorewind.biz

Redakcja GLOBEnergia