Darmowe panele fotowoltaiczne dla ubogich rodzin

Na interesujący pomysł walki z ubóstwem energetycznym wpadli przedstawiciele włoskiej firmy energetycznej Enel X oraz organizacji środowiskowej Legambiente. Kilka miesięcy temu organizacje ogłosiły zbiórkę pieniężną na panele fotowoltaiczne, które będą rozdawane ubogim rodzinom. W ramach kampanii crowdfundingowej udało się zebrać - jak dotąd - ponad 80 tys. euro, które wystarczą na zakup ok. 216 paneli fotowoltaicznych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Inicjatywa pod haseł „#UnPannelloInPiù” ma na celu umożliwienie korzystania przez gospodarstwa domowe z darmowej energii generowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Zbiórka ruszyła 7 czerwca br. Coraz więcej rodzin wpada w obszar ubóstwa energetycznego i nie ma możliwości zakupu instalacji OZE, potrzebnej w dobie rosnących cen energii elektrycznej. Odpowiedzią jest kampania crowdfundingowa.

Systemy plug&play

Propozycją dla rodzin ubogich energetycznie są systemy typu „plug&play”, które obejmują instalacje balkonowe oraz okienne. Pozwolą każdej rodzinie na zaoszczędzenie 25 proc. kosztów na rachunkach za energię elektryczną przez 20 lat. Energia wyprodukowana przez moduł fotowoltaiczny (około 400 kWh rocznie) może pokryć znaczną część zużycia energii przez rodzinę, gwarantując działanie powszechnie używanych urządzeń domowych, takich jak lodówka, klimatyzator czy telewizor. Oszczędność szacowana jest na około 170 euro rocznie.

W przekonaniu pomysłodawców, udzielanie rodzinom wsparcia finansowego w postaci pokrycia kosztów konsumpcji energii elektrycznej rozwiązałoby problem tylko na krótką metę. Danie narzędzi do samodzielnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest strukturalnym rozwiązaniem dobrobytu, które może przynieść trwałe korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

Inicjatywa na przełożyć się też na rozwój segmentu OZE we Włoszech. Gdyby tylko 20 proc. mieszkań we Włoskich miastach było wyposażonych w panel fotowoltaiczny na balkonie lub w oknie, uniknięto by emisji do atmosfery rzędu 600 000 ton CO2 rocznie. Jest to równowartość emisji CO2 pochłanianej przez las składający się z około 35 milionów drzew. Byłoby to równoważne z zainstalowaniem 1,6 GW nowej mocy fotowoltaicznej – mówi Andrea Scognamiglio, global manager w Enel X,

Źródło: PAP, World Economic Forum, Enel X

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia