Dawne, podziemne rzeki zapewnią ogrzewanie Londynu?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Organizacja charytatywna 10:10 Climate Action, która swoją siedzibę posiada w Londynie, chce wykorzystać potencjał tamtejszych rzek, jako siłę napędową pomp ciepła. Dawno wyeksploatowane rzeki mają dostarczyć dodatkowe pokłady "ekologicznej" energii do miast, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów jej produkcji.

Historia Londynu liczy sobie prawie 2 000 lat. W tym czasie miasto przeszło niezliczone zmiany oraz rozwój. Rzeki, które kiedyś były siłą napędową miasta - przydatne w transporcie czy zasilające młyny wodne, teraz stanowią idealny surowiec do napędzania pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania budynków.

10:10 Climate Action stara się promować i realizować praktyczne projekty na poziomie społecznościowym zajmujące się zmianami klimatu, ostatnio współpracowała z ekspertami ds. Energii z działu konsultacji w zakresie przedsiębiorczości społecznej, aby zbadać pięć oddzielnych miejsc w Londynie, gdzie zapomniane lub niegdyś istniejące rzeki mogłyby służyć do ogrzewania budynków w ich dolinie.

Ciepło z londyńskich tuneli

W szczególności ich plany obejmują wykorzystanie pomp ciepła do zbierania niskiej jakości ciepła z tuneli biegnących pod Londynem, które kiedyś były rzekami, aby zapewnić ciepło (i chłodzenie) londyńskim budynkom.

Nie jest to pierwszy tak spektakularny pomysł na produkcję energii. W Europie istnieją już miejsca, w których wykorzystuje się podziemne drogi wodne i pompy ciepła do generowania ciepła - takie jak Borders College w Szkocji i budynek Ministerstwa Stanu w Stuttgarcie, jednak organizacja opatentowała połączenie generujące tanie i niskoemisyjne ogrzewanie oraz chłodzenie.

Na liście inwestycji - Pałac Buckingham

Pałac Buckingham będzie ogrzewany w nowoczesny sposób!

Pierwszą z pięciu lokalizacji proponowanych przez 10:10 jest, co zaskakujące, Pałac Buckingham - dom królowej Anglii. Pałac niedawno zainicjował duży remont, aby zmodernizować ogrzewanie, instalacje wodno-kanalizacyjne i okablowanie oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40%. Idealne położenie rzeki Tyburn w pobliżu umożliwi zebranie dużych pokładów dodatkowego ciepła.

Mniej sporne, ale jak to tylko możliwe, są takie miejsca jak ratusz w Hammersmith, szkoła Acland Burghley, sieć ciepłownicza Somers Town i Brockwell Lido.

Władze Londynu na “TAK”

Pomysł na nową technologię poparły władze miasta. Wyraźnie zaznaczają one pionierską technologię pomp ciepła jako kluczową dla planów dekarbonizacji:

- Od przyszłego roku żadne nowe inwestycje w skali komercyjnej w Londynie nie będą w stanie wykorzystać gazu jako głównego źródła ogrzewania – zaznacza burmistrz Londynu.

Zobacz również