Poziom natężenia dźwięku, przy którym zaczynamy odczuwać dyskomfort to 55 dB. Przygotowując raport analitycy postanowili zbadać nie tylko poziom hałasu wokół głównych ulic, ale także wzięto pod uwagę miejsca, w których często przebywamy. Zmierzono poziom hałasu na osiedlach mieszkaniowych, w instytucjach kultury, szkołach czy nawet w hotelach. Autorzy zauważają, że różnice w poziomie dźwięku są istotne. Zmiany rzędu 8-10 dB są odbierane przez nasze ucho jako dwukrotne zwiększenie głośności. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na akustykę miejsc, w których przebywamy. Najcichszym miejscem w Polsce jest komora bezechowa w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Specjalnie przygotowane pomieszczenie wykorzystywane jest m.in. do precyzyjnych pomiarów współczynników pochłaniania dźwięku przez różne materiały. Które miejsca są więc najgłośniejsze?

Ulice

Najgłośniejszą z głównych ulic w polskich miastach jest Aleja Mickiewicza w Łodzi, zwłaszcza w okolicach centrum przesiadkowego – odnotowano 75,8 dB. Kolejną głośną ulicą jest ulica Piastów 3 w Katowicach, na najgłośniejszym osiedlu Tysiąclecia. Tu hałas sięga 73 dB. Najcichszą z głównych ulic jest Aleja Korfantego, także w Katowicach (64,1 dB). Najmniej hałasu jest na osiedlu w Gdańsku przy ulicy Kisielewskiego, gdzie poziom sięga 38,2 dB.

Eksperci wskazują, że w przypadku, gdy zwracamy uwagę na głośność w naszych mieszkaniach lub domach, należy przed wyborem miejsca zamieszkania wziąć pod uwagę lokalizację i układ dróg w pobliżu. W przypadku nowych i już oddanych do użytku budynków – zweryfikować ich standard akustyczny, a w przypadku starszych mieszkań skonsultować kwestie komfortu akustycznego z fachowcami lub zlecić pomiary akustyczne.

Miejsca odpoczynku

Zbadano także poziom głośności w miejscach, do których uciekamy szukając spokoju i odpoczynku po pracy. Są to parki, lasy i nawet galerie handlowe. Najciszej jest na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku (26,8 dB), w Parku Źródliska II w Łodzi oraz Parku Śląski. Okazuje się, że w galeriach handlowych są przybliżone poziomy hałasu, a pomiarów dokonywano w miejscach restauracyjnych, gdzie z reguły jest głośno.

Miejsca spotkań – rynki miast

W tej kategorii najgłośniej jest na rynku w Warszawie w trakcie jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie zainstalowane jest także lodowisko (65,4 dB), na rynku głównym w Krakowie odnotowano 64,4 dB, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi – 61,8 dB, w Katowicach na ul. Stawowej – 60,1 dB, na Długim Targu w Gdańsku – 56,8 dB. Najciszej jest we Wrocławiu na rynku głównym (53,5 dB) oraz w Poznaniu także na rynku głównym (53,6 dB).

Obszary kultury

Tu raczej nie było zdziwienia. Uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych musimy liczyć się np. z głośną muzyką. Największy pomiar odnotowano w foyer Teatru 6. Piętro podczas spektaklu sylwestrowego – 77,1 dB. Na liście głośniejszych miejsc znalazły się teatr Stary w Krakowie, Bazylika Mariacka w Gdańsku czy wydarzenie, jakim jest uliczny koncert skrzypaczki w podziemnym przejściu w Łodzi. Autorzy raportu zastrzegli, że badania nie mają charakteru rankingowego, a czysto informacyjny dla osób zainteresowanych tematem.

Miejsca pracy

Z dokuczliwym hałasem możemy się spotkać w naszych miejscach pracy. I nie jest tu mowa o hutach czy fabrykach przemysłowych, gdyż wysoki poziom hałasu w takich miejscach wydaje się kwestią oczywistą. Eksperci zbadali poziom hałasu w biurach typu open space. Okazuje się, że nawet pracownicy biurowi stykają się z hałasem na poziomie 70 dB. Ten sam poziom odnotowuje się w trakcie jazdy w samochodzie po autostradzie z prędkością 120 km/h. Przepisy przewidują, że w pomieszczeniach administracyjnych powinien być hałas na poziomie 55 dB (60 dB w biurach obsługi klienta i w sekretariatach). Praca umysłowa w hałasie owocuje spadkiem efektywności pracowników, ale także motywacji. Długotrwały hałas na poziomie ponad 75 dB jest szkodliwy dla zdrowia, gdyż powoduje stres, irytację, zaburzenia, koncentrację oraz depresję.

Wystarczy 50-55 dB, żebyśmy mieli trudności z koncentracją. Problem ten narasta obecnie, gdy w związku z pandemią i rozproszonymi zespołami wzrosła częstość tele- i wideokonferencji w biurze. Głośne, zdalne rozmowy prowadzi się w przestrzeni open space, co jest uciążliwe dla współpracowników. Można jednak temu zaradzić poprawiające akustykę biura, tak by wnętrze tłumiło hałas – mówi Magda Szubert z Grupy Saint-Gobain.

Co możemy zrobić, żeby zadbać o komfort naszej pracy. Eksperci sugerują, że warto zapytać pracodawcę o komfort akustyczny w pomieszczeniach biurowych, a w przypadku innego charakteru pracy – o zapewnienie ochronników słuchu.

Szkoły – niepokojące wieści

Liderem wśród hałaśliwych miejsc w miastach są… szkoły, a dokładniej – stołówki. Poziom dźwięku, który dochodzi ze szkolnej stołówki, korytarza podczas przerwy, czy lekcji WF-u, jest taki sam jak poziom hałasu w stacji warszawskiego metra w momencie wjazdu składu na peron. Poziom ten dochodzi do ok. 80 dB. Eksperci mówią zgodnie – jest to problem społeczny, o którym nie mówi się na co dzień, gdyż jesteśmy do niego przyzwyczajeni, zwłaszcza dzieci. Receptą mogą być inwestycyjne w wyciszanie sal lub innych pomieszczeń, co może się przełożyć na obniżenie poziomu hałasu o 10 dB. Zbadano poziom dźwięku na korytarzu w szkole podstawowej w czasie przerwy (50-70 uczniów), który wyniósł 84,2 dB. Po modernizacji akustycznej hałas zniżył się do 76,9 dB.

Brakuje świadomości i skutecznych regulacji w tym zakresie, które wymusiłyby na wszystkich zaangażowanych w powstawanie i modernizację budynków szkolnych wykorzystywanie dostępnych rozwiązań – mówi Mikołaj Jarosz z Grupy Saint-Gobain, współautor raportu „Polska w decybelach”.

Jak zadbać o komfort podopiecznych? Wybierając szkołę dla dziecka warto przeanalizować jej lokalizację (np. bliskość od intensywnie uczęszczanych dróg) oraz zapytać dyrekcję czy budynek szkoły spełnia normę pogłosową. Test głośności warto przeprowadzić samemu – wystarczy poczekać na przerwę i sprawdzić, czy tolerujemy poziom hałasu. Warto się także zapytać o plany szkoły związane z obniżeniem poziomu hałasu w budynku.

 

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom