Oprócz redukcji zużycia energii elektrycznej i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, 3 podmioty chcą przeanalizować nieprawidłowości na etapie wczesnej fazy eksploatacji budynków, co usprawni zarządzanie budynkiem oraz zmniejszy koszty. BMSCare wskaże niewłaściwą pracę urządzeń, czujników i liczników. Przeanalizuje również, czy automatyka budynkowa poprawnie ocenia aktualną sytuację w biurowcu, a także pozwoli na optymalizację działania oraz sposobu sterowania systemów. Skanska przewiduje, że wdrożenie projektu pozwoli na oszczędności na poziomie 5-10 proc., przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka technologicznego. Innowacje przełożą się też na użytkowników biurowców. Parametry pracy urządzeń będą dostosowywać do bieżących wymagań jakość powietrza, odpowiednią temperaturę czy wilgotność. Jest to szczególnie ważne dziś, w dobie pandemii koronawirusa.

Inżynierowie chcą zintegrować dane budynku z informacjami na temat m.in. bieżącej pogody oraz zanieczyszczenia powietrza. W tym celu deweloperzy wykorzystują specjalny sprzęt pomiarowy, który uzupełni zainstalowane już w budynkach systemy oraz oprogramowanie przetwarzające wszystkie dane pochodzące z budynku.

Projekt pozwoli na wykorzystanie informacji pochodzących z urządzeń instalowanych w biurowcach czyli systemów wentylacyjnych, klimatyzacji, elektryki oraz oświetleniu, ale także systemów HVAC i automatycznej regulacji oraz sterowania BMS/BEMS/HMS. Pierwszy projekt zostanie wdrożony w łódzkiej Bramie Miasta. Ponadto testy są także planowane w wieży Generation Park Y.

Dostawcą technologii będzie firma Transition Technologies, często nagradzana za swoje produkty dla przemysłu w obszarze redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Skanska do 2030 r. planuje rozwijać zrównoważone budownictwo i osiągnąć cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 50 proc. Do 2045 r. planowane jest także osiągnięcie przez grupę neutralności klimatycznej.

Zrównoważone budownictwo i rynek pracy

Transformacja energetyczna oraz środowiskowa bezpośrednio wpływa na sektor budownictwo oraz kształt wysokich budynków użyteczności w miastach. Niektórzy eksperci wskazują, że w związku z celami neutralności klimatycznej, biurowce przyjmą w przyszłości inne kształty oraz będą zbudowane z innych materiałów. Popularny model oszklonych budynków może nie być aż tak wydajny pod względem efektywności energetycznej, gdyż tym samym zwiększa się powierzchnia przyjmująca promienie słoneczne, co bezpośrednio przełoży się na zapotrzebowanie na np. energochłonną klimatyzację.

Inni architekci i inżynierowie budownictwa twierdzą wręcz odwrotnie – duża powierzchnia szklana może być zaadaptowana w przyszłości do generacji energii elektrycznej. Wielu deweloperów nie bez powodu obserwuje rozwój bezbarwnych ogniw fotowoltaicznych.

Już dziś można spotkać się z praktykami na rzecz oszczędzania energii i wody w budynkach. Montowane są czujniki do sterowania oświetleniem w obszarach, które nie są stale używane, energooszczędne żarówki czy promuje się praktyki oszczędzania wody. Projektanci tworzą koncepcje budynków maksymalnie wykorzystujących naturalne światło w biurach.

Rozwiązania z obszaru zrównoważonego budownictwa są adaptowane w Polsce. O tym, że Skanska postanawia postawić na perowskity pisaliśmy już w marcu 2018 r., przy okazji wywiadu z Adamem Targowskim, menadżerem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialnym za wdrożenie perowskitów na projektach Skanska. Skanska ogłosiła, że łączy swoje siły z Saule Technologies i stawia na rozwiązania perowskitowe w biurowcach.

Redakcja GLOBEnergia