Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej to powietrzne pompy ciepła – urządzenia czerpiące energię z powietrza – zewnętrznego lub wewnętrznego.

 

Stosowanie takiego urządzenia pozwala na znaczne obniżenie rachunków za użytkowanie podstawowego źródła ciepła w domu, jakim jest np. kocioł olejowy lub gazowy. Pompa ciepła tego typu może stanowić również doskonałe uzupełnienie do kotłów na paliwa stałe, szczególnie tych najprostszych, które często są wyłączane po zakończeniu sezonu grzewczego.
Ze względu na budowę, pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej można podzielić na dwa rodzaje.
Pierwszy rodzaj – to pompa ciepła zamontowana na zbiorniku ciepłej wody, do montowania wewnątrz budynku – np. w kotłowni. Drugi rodzaj pomp ciepła do ciepłej wody – to urządzenia monoblokowe, odseparowane od zbiornika ciepłej wody użytkowej. Przeznaczone są one do montażu na zewnątrz budynku.


W ramach wstępu do zestawienia pomp ciepła do c.w.u. TOP 50 poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli branży grzewczej.

Pompa ciepła do c.w.u. to rozwiązanie dla posiadających już piec węglowy lub gazowy. Jest też alternatywą dla systemów solarnych. W połączeniu z małą elektrownią słoneczną o mocy ok. 1,5 kW daje możliwość przygotowania c.w.u. za niewielkie pieniądze, podczas gdy koszt instalacji jest niewiele wyższy. Instalacja produkuje c.w.u. przez okres letni i przejściowy za pomocą prądu (czy to z sieci, czy z instalacji PV), a w połączeniu ze standardowym źródłem ciepła, zimą pompa ciepła zamienia się w zasobnik z wężownicą. Szczególnie w połączeniu z piecem kotłem daje to wysoki komfort użytkowania.
Aby cieszyć się z c.w.u. należy korzystać ze sprawdzonych urządzeń. Dobrej klasy urządzenie ze zbiornikiem ze stali szlachetnej będzie służyć naprawdę długo. I jeszcze jedna, chyba najważniejsza zaleta pompy ciepła do c.w.u. – pracuje wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Nie ma problemu z przegrzewem instalacji, jak w przypadku kolektorów słonecznych.
Grzegorz Żbik
Hennlich
Źródło: GLOBEnergia 3/2015