Dlaczego rynek pomp ciepła jest raczkujący? Dlaczego tak ważne jest dolne źródło? Co z dotacjami?

 
O wątpliwościach inwestorów, najczęstszych pytaniach, nowych trendach w instalacjach opowiada dla redakcji GLOBEnergia Piotr Jacewicz z firmy Sanito, z Warszawy.
 
„Dla nas rynek pomp ciepła w Polsce jest cały czas jeszcze raczkujący. Firma Sanito Centrum Pomp Ciepła jest przygotowana na obsługę dużo większej ilości klientów, niż tą, którą dzisiaj mamy a jesteśmy liderem na rynku mazowieckim.  Myślę, że wśród osób, które dzisiaj budują domy nie ma wystarczającej świadomości. Nie ma świadomości tego, że pompa ciepła jest inwestycją, która się opłaca. Co więcej, w połączeniu z dotacją, którą jesteśmy w stanie uzyskać praktycznie dla każdego klienta inwestor wychodzi na plus po kilku pierwszych latach eksploatacji. 
 
Pierwsze pytanie jest zawsze o cenę. Kolejne pytania dotyczą jakości, dotyczą firmy, która ma wykonać instalację i odwierty. To w temacie odwiertów pojawiają się największe wątpliwości. Wątpliwości wynikają z pozyskanej przez inwestorów wiedzy, doświadczeń innych inwestorów. Myślę, że jest to dzisiaj problem, bo ciągle są na rynku firmy, które do wykonania dolnego źródła podchodzą po partyzancku, nie robią tego zgodnie ze sztuką.
 
A przecież dolne źródło jest kluczową sprawą przy inwestycji w pompę ciepła – mamy to na lata. Raz wykonane dolne źródło ma służyć kilkadziesiąt lat, ma przetrwać pompę ciepła i poczekać na jeszcze nowsze rozwiązania, nowsze technologie. Do tego trzeba przywiązać ogromną uwagę, wybrać firmę, która to solidnie zaprojektuje, później wykona. Dla klientów często tylko cena jest podstawowym kryterium. Przekonujemy klientów, że na tę inwestycję trzeba spojrzeć jak na kupno nowego samochodu.
 
Często instalujemy pompy ciepła w modernizowanych domach bo są na to dotacje z WFOŚiGW czy tak jak w Warszawie z Miasta Warszawa.  
Dzisiaj nawet instalacje grzejnikowe nie są przeszkodą. Mamy technologie pomp ciepła wysokotemperaturowych, które można stosować tam, gdzie istnieje już system grzejnikowy rozprowadzania ciepła. Cały czas większym zainteresowaniem cieszą się pompy gruntowe i my też jesteśmy firmą, która przekonuje klientów do pomp gruntowych. Jest to stabilne źródło ciepła przez wiele lat, niezależne od pogody, ale też dlatego, że często klienci decydują się również na chłodzenie.”
 
Źródło: GLOBEnergia 

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj więcej komentarzy już dziś!

appstore        google play