Do ogólnych zalet pomp ciepła, jako technologii pozyskania energii cieplnej można zaliczyć bezpieczeństwo i wygodę eksploatacji, możliwość instalacji w praktycznie każdym budynku, oszczędność przestrzeni w budynku, brak emisji zanieczyszczeń. Koszty systemu grzewczego pochłaniają sporą część budżetu na budowę domu, dlatego warto wiedzieć, skąd biorą się ewentualne koszty dodatkowe, jak i ewentualne podwyżki cen.

Redakcja GLOBEnergia od kilku lat regularnie publikuje zestawienia pomp ciepła dla budynków jednorodzinnych wraz z najważniejszymi parametrami i aktualnymi cenami. Z naszych obserwacji wynika, że ceny pomp ciepła w przeliczeniu na kilowat mocy są bardzo rozbieżne, a to wszystko kwestia ich wyposażenia oraz jakości. To co jest wspólne to to, że w okolicach miesiąca kwietnia co roku pojawiają się nowe cenniki takich urządzeń.

Kiedy drożeją pompy ciepła?

Od kilku lat nieustannie – i to zawsze w kwietniu – zauważa się wzrost cen urządzeń grzewczych. Wynika to z tego, że do końca marca zamyka się miniony rok rozrachunkowy – pełna księgowość, bilans zysków i strat, rozliczenie z fiskusem. Kwiecień to więc pierwszy miesiąc nowego roku rozrachunkowego i dlatego właśnie wtedy u większości producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych pojawiają się nowe cenniki.

Zazwyczaj nowy cennik wprowadza zmiany cenowe na wyższe, na które składa się: inflacja, coroczny wzrost kosztów energii i transportu oraz płac.
Minimalnie wzrastają też co roku inne koszty: magazynowania, logistyki, u niektórych również serwisu. To wszystko wpływa na cenę jednostkową urządzenia.

Poradnik Inwestora – pompa ciepła + instalacja fotowoltaiczna!

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania i chłodzenia budynków, jak i do przygotowywania c.w.u. Do pracy wykorzystują energię odnawialną, skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jest to energia czysta i dostępna bez ograniczeń. Z roku na rok, takich urządzeń sprzedaje się w naszym kraju coraz więcej. Dla budynków jednorodzinnych najpopularniejsze są pompy ciepła powietrze/woda pobierające energie z powietrza, przekazując je wodzie grzewczej.

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak indywidualna elektrownia, produkująca energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Na taki system składają się moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku, przesyłające wyprodukowaną energię do falownika zainstalowanego w budynku w pobliżu rozdzielni elektrycznej. Czy wykonanie instalacji fotowoltaicznej powinno być naturalną konsekwencją montażu pompy ciepła?


Ile kosztują pompy ciepła? Ile wynoszą rachunki za energię w obiekcie z pompą ciepła?

Jak kształtują się koszty całkowitych zestawów do ogrzewania budynku zaopatrzone w pompę ciepła?

Czy fotowoltaika w budynku z pompą ciepła znajdzie uzasadnienie ekonomiczne? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w najnowszym kwartalniku GLOBEnergia 2/2019!
Redakcyjne poradniki dla inwestora, zestawienia produktów, porady i materiały eksperckie!

 

CAŁE WYDANIE TUTAJ

 

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia