Dlaczego program Czyste powietrze powinien bardziej wspierać OZE?

Zdjęcie autora: PORT PC

PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
pompy ciepła

Program priorytetowy wzbudza jednak wątpliwości. Chodzi o to, że Komisja Europejska chciałaby się włączyć w jego finansowanie, ale nie chce finansowania źródeł opartych na paliwach kopalnych.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Paweł Lachman wyjaśnia, że chodzi tutaj nie tylko o kotły węglowe, ale również gazowe i olejowe. Zastosowanie w budynkach kotłów spełniających wymogi ekoprojektu i spalających biomasę, a w tym szczególnie na pelet, ze względu na to, że nie powodują zwiększonej emisji dwutlenku węgla, są zgodne z założeniami polityki klimatycznej 2050.

Nowy kocioł węglowy, mimo tego że jest urządzeniem o znacznie wyższej sprawności będzie emitował o 30% więcej gazów cieplarnianych niż wymieniane urządzenie. W tym przypadku zastosowanie pomp ciepła pozwoli na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla w przyszłości.

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej i organizacji IRENA zawartymi w opracowaniu REMAP, w 2030 roku kiedy emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją energii elektrycznej w Polsce będzie dwa razy mniejsza również blisko dwukrotnie zmniejszy się emisja CO2 z ciepła przekazywanego przez pompy ciepła.

Emisja CO2
Emisja CO 2 na 1 kWh związana z przekazywaniem ciepła w budynku (źródło: PORTPC, dane REMAP 2030)

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORTPC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i przeprowadzanie profesjonalnych porad technicznych na europejskim rynku. poziom uznany w skali europejskiej.

PORTPC od 2012 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI.

Zobacz również