Dlaczego przy inwestycji w pompę ciepła audyt jest obowiązkowy? NFOŚiGW wyjaśnia zmiany w Czystym Powietrzu!

Jeśli chcemy skorzystać z funduszy programu Czyste Powietrze do zakupu pompy ciepła, od 14 czerwca musimy zrobić audyt. Dlaczego zdecydowano się wprowadzić taki wymóg dla inwestycji w pompę ciepła, a nie dla innych źródeł? Spytaliśmy NFOŚiGW!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Od 14 czerwca weszły w życie zmiany regulaminu programu Czyste Powietrze, który ma wspierać poprawę efektywności energetycznej budynków między innymi przez wymianę kopciuchów, a co za tym idzie – walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Przed inwestycją w pompę ciepła trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny (z Czystego Powietrza na ten cel można otrzymać do 1200 zł). Czemu?

Szczególne potrzeby

Zapytaliśmy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z czego wynika taka sytuacja i dlaczego w przypadku wniosków o dofinansowanie innych źródeł ciepła nie ma konieczności wykonywania audytu.

Wprowadzenie w pierwszej kolejności obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego w przypadku przedsięwzięć obejmujących wymianę nieefektywnego źródła na paliwo stałe na pompę ciepła wynika z największych potrzeb beneficjentów w tym obszarze programu Czyste Powietrze” – odpisał nam NFOŚiGW.

Pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w budynkach o wysokiej charakterystyce energetycznej, gdzie mogą współpracować z ogrzewaniem niskotemperaturowym, na przykład podłogowym. I chociaż odpowiednio dobrane pompy ciepła mogą sprawdzić się również w starszym budynku, czy we współpracy z instalacją grzejnikową, to NFOŚiGW podkreśla, że audyt może pozwolić na określenie, czy dany budynek jest przygotowany na pompę ciepła. 

Montaż pomp ciepła powinien być wykonywany w budynkach o stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na energię na potrzeby ogrzewania lub poprzedzony przeprowadzeniem kompleksowej termomodernizacji, której zakres w przypadku takich budynków powinien zostać wskazany w audycie energetycznym. Niewłaściwy dobór źródła ciepła może być problemem w przyszłości dla właściciela budynku, często nie do końca świadomego konsekwencji w postaci potencjalnie wysokich rachunków za ogrzewanie i/lub niewystarczające ogrzanie pomieszczeń, szczególnie w przypadku niskich temperatur na zewnątrz” – komentuje NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz dodaje również, że śledząc rozwój rynku instalacji pomp ciepła, została podjęta decyzja o wsparciu beneficjentów programu Czyste Powietrze poprzez udostępnienie audytu energetycznego. Ma on umożliwić podejmowanie świadomych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących wyboru tego źródła ogrzewania. W przyszłości NFOŚiGW nie wyklucza również wprowadzenia obowiązku audytu dla innych, nowoczesnych systemów grzewczych. Na audyt można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 1200 zł. 

Co nam z audytu?

Jednak co w rzeczywistości może powiedzieć nam o budynku rzetelnie wykonany audyt energetyczny?

Właściciel nieruchomości, po zapoznaniu się z prawidłowo przygotowanym audytem energetycznym, powinien być świadomy m.in. kosztów eksploatacyjnych po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia” – odpowiada NFOŚiGW.

Audyt wskaże również optymalne rozwiązania termomodernizacyjne, które pozwolą na możliwie największą poprawę efektywności energetycznej budynku, przy zachowaniu minimalnych kosztów i jak najszybszym okresie zwrotu inwestycji. 

Prognozujemy, że pompa ciepła może być zamontowana tylko w przypadku, gdy przewiduje to optymalny wariant audytu. Montaż pompy jest możliwy zatem tylko wtedy, gdy audyt wykaże, że jest to zasadne rozwiązanie” – komentuje NFOŚiGW.

Czy audyt narzuca nam inwestycję?

Zastanawialiśmy się również, czy inwestor ma obowiązek inwestycji we wskazany przez audyt optymalny system grzewczy, czy wyniki raportu są tylko nie wiążącymi wskazówkami.

Prawidłowo przygotowany audyt energetyczny wskazuje optymalny zakres przedsięwzięcia do realizacji, w tym rodzaj nowego źródła ciepła. Jednym z wymogów uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze jest zrealizowanie zakresu wskazanego w audycie energetycznym” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Wykonanie audytu finansowanego z Czystego Powietrza narzuca nam więc zakres prac, jakie musimy wykonać, żeby uzyskać dotację. Audyt nie zawiera jednak informacji o konkretnych producentach czy modelach urządzeń i materiałów, które możemy wybrać sami. W audycie znajdziemy tylko ich rodzaj i parametry, którymi powinniśmy się kierować przy wykonywaniu inwestycji.

Audyt zostaje u inwestora

Do wniosku o dofinansowanie z Czystego Powietrza załącza się dokument podsumowujący audyt, nie cały audyt energetyczny. Zawiera on informacje niezbędne dla NFOŚiGW.

Dokument podsumowujący audyt energetyczny zawiera informację m.in. o planowanym nowym źródle ciepła i musi być odzwierciedleniem audytu. Należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zasadności zastosowania pompy ciepła, wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej może poprosić o przedstawienie audytu energetycznego w celu jego weryfikacji i tak często się dzieje” – mówi NFOŚiGW.

Pamiętajmy, że będąc beneficjentem Czystego Powietrza, mamy obowiązek posiadania pełnego audytu energetycznego przez cały okres realizacji i rozliczania przedsięwzięcia, a także 5 lat po jego zakończeniu. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i inne organy są upoważnione do kontroli dokumentu i inwestycji. Jak podkreśla NFOŚiGW:

Oczywiście te kontrole mają miejsce, szczególnie w czasie realizacji i rozliczenia przedsięwzięcia”.

Jak audyty będą działały w realiach funkcjonowania programu? Co o tym sądzą eksperci? Już wkrótce ich opinie również przeczytacie na globenergia.pl oraz na termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia