Dlaczego PSE wyłącza odnawialne źródła energii? Sprawdzamy!

Ogromne pieniądze na modernizację sieci elektroenergetycznych - środki z Unii Europejskiej trafią do PGE Dystrybucja i Energa Operator.

W lipcu po raz kolejny mieliśmy w naszym systemie elektroenergetycznym sytuację, w której przy niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną nastąpiła nadprodukcja energii, więc trzeba było ją ograniczyć. Efektem było częściowe zatrzymanie produkcji z odnawialnych źródeł energii. Dlaczego PSE ograniczają akurat OZE? Pytamy u źródła.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
Ogromne pieniądze na modernizację sieci elektroenergetycznych - środki z Unii Europejskiej trafią do PGE Dystrybucja i Energa Operator.

Podziel się

Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w niedzielę 2 lipca 2023 r. w godzinach od 11 do 17 w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zapotrzebowanie na energię było mniejsze od podaży energii elektrycznej. Innymi słowy, produkcja energii była wyższa, niż zapotrzebowanie na tę energię. W związku z tym, PSE musiało podjąć odpowiednie kroki i ograniczyć produkcję energii elektrycznej. Wcześniej z taką sytuacją mieliśmy do czynienia 23.04.2023 r. oraz 30.04.2023 r. Dlaczego podjęte kroki wiązały się z ograniczeniem akurat odnawialnych źródeł energii?

Redukcje źródeł OZE to środek stosowany przez operatora systemu przesyłowego w ostateczności, w sytuacji nadwyżki generacji ponad zapotrzebowanie, gdy inne środki zaradcze możliwe do wykorzystania przez operatora okażą się niewystarczające (w szczególności ograniczanie generacji jednostek konwencjonalnych czy eksport awaryjny)

komentuje Maciej Wapiński - przedstawiciel PSE.

I jak PSE podało w komunikacie związanym z wyłączeniem w dniu 2.07.2023 r., przed ograniczeniem odnawialnych źródłach energii zostały podjęte inne kroki.

Po zaniżeniu do dostępnego minimum generacji jednostek węglowych i gazowych oraz uzgodnieniu awaryjnego eksportu, w celu równoważenia podaży i popytu w systemie elektroenergetycznym, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wydały polecenia zaniżenia generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia

czytamy w komunikacie.
Komunikat PSE z dnia 3.07.2023 r. w sprawie redukcji generacji z OZE, źródło: PSE

Dlaczego wyłącza się fotowoltaikę?

To co może zwrócić uwagę to fakt, że wszystkie trzy wspomniane ograniczenia OZE dotyczyły tylko fotowoltaiki, a nie energetyki wiatrowej, czy też obu technologii na raz. Zapytaliśmy więc PSE, dlaczego wyłączana jest tylko produkcja energii elektrycznej ze słońca. Okazuje się, że wcale niekoniecznie tak jest. Maciej Wapiński z PSE podkreślił, że rodzaj i wielkość ograniczanych źródeł zależy od bieżących warunków pracy systemu przesyłowego i struktury generacji w okresie zarówno w trakcie, jak i przed oraz po redukcji. 

Zdarzają się również sytuacje, gdy ograniczana jest tylko generacja farm wiatrowych (dotychczas było kilka takich przypadków). Trzeba przy tym zauważyć, że latem, przy obecnym poziomie mocy zainstalowanej PV w KSE, ich generacja niejednokrotnie przewyższa generację wiatrową. Dodatkowo farmy wiatrowe mogą być wykorzystane do kompensacji mocy biernej w okresach o niskim zapotrzebowaniu. Instalacje PV, przyłączone głównie do sieci niskiego napięcia, nie dają operatorowi takiej możliwości

informuje Redakcję Przedstawiciel PSE.

To powody, dla których ostatnie przypadki ograniczenia generacji objęły jedynie fotowoltaikę. Warto jednak podkreślić, że powodem wyłączeń jest również niewielka elastyczność starzejących się elektrowni węglowych, które stanowią znaczną część polskiej infrastruktury energetycznej. Wyłączenie takiej elektrowni na krótki okres mogłoby być problematyczne i trudne do zrealizowania. W związku z tym PSE korzystają z elastyczności źródeł opartych na odnawialnych źródłach energii, pozostawiając elektrownie konwencjonalne w minimalnych poziomach mocy. Praca źródeł OZE jest planowana z uwzględnieniem prognoz pogodowych, ale nie są one w stanie działać na żądanie operatora systemu. Zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego jest kluczowym czynnikiem dla utrzymania stabilności jego działania oraz ograniczenia marnowania energii. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Będzie lato pełne wyłączeń?

Ograniczenia produkcji energii z odnawialnych źródeł energii nie są jednak nagminne. Dotychczas informowaliśmy Was o trzech takich przypadkach. O konieczność ograniczenia generacji wcale nie jest tak łatwo. W praktyce, żeby doszło do wyłączenia, muszą równocześnie zajść trzy zjawiska:

  1. Bardzo duża produkcja energii z fotowoltaiki, czyli ładna pogoda. 
  2. Równoległa istotna produkcja energii z elektrowni wiatrowych.
  3. Bardzo niskie zapotrzebowanie na moc połączone z przeszacowaniem prognoz zużycia i produkcji.

Warto również zwrócić uwagę, że takich przypadków wcale nie ma tak dużo. Ekspert rynku energii Bogdan Szymański nie spodziewa się wakacji pełnych ograniczeń produkcji z OZE. Co więcej, w okresie letnim w Polsce rzadko wieje bardzo intensywnie. Wyjątkowo ciepłe dni zwiększają również potrzebę korzystania z klimatyzacji, która zwiększa zużycie energii w ciągu dnia, gdy fotowoltaika produkuje energię.

Dowiedz się więcej!

Więcej o wyłączeniach instalacji OZE możesz posłuchać w najnowszym Energetycznym Talk Show!

Cały odcinek możesz obejrzeć TUTAJ.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia