Do 2031 roku wszyscy klienci TAURONA będą posiadali liczniki zdalnego odczytu

Nadchodzi rewolucja licznikowa. Do 2031 roku wszyscy klienci TAURONA będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu. Harmonogram prac zakłada w ciągu najbliższych ośmiu lat średnioroczną wymianę liczników na poziomie około 750 tysięcy. Zobacz harmonogram wymiany liczników!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

2 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego, przewidująca m.in. stworzenie CSIRE - Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Nowe regulacje wprowadziły także harmonogram montażu liczników zdalnego odczytu, który ma pozwolić Operatorom Sieci Dystrybucyjnej na przygotowanie odpowiednich postępowań opartych o zamówienia publiczne na zakup liczników inteligentnego odczytu, a producentom liczników da możliwość przystosowania procesów produkcyjnych i udziału w przetargach organizowanych przez operatorów na zasadach konkurencyjnych.

Według szacunków ministerstwa klimatu i środowiska, instalacja inteligentnych liczników w całej Polsce uruchomi kontrakty warte ponad 7 mld zł i może być szansą dla polskich firm na odegranie znaczącej roli w digitalizacji rodzimej energetyki.

Duże zmiany zapowiedział już Tauron, jeden z głównych producentów energii elektrycznej w Polsce. Jego klienci dysponują obecnie 840 tysiącami liczników odczytywanych zdalnie. W 2021 roku wystartował program AMIplus, czyli projekt masowej wymiany urządzeń pomiarowych. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w kraju.

W ostatnich dniach grudnia 2021 roku uruchomione zostało pierwsze postępowanie przetargowe, dotyczące zakupu liczników inteligentnych na potrzeby wymiany legalizacyjnej na terenie Wrocławia. Wrocław to szczególny obszar dla TAURON Dystrybucja, to właśnie tam realizowany był największy w Polsce projekt pilotażowy montażu liczników zdalnego odczytu u klientów. Obecnie we Wrocławiu w ramach Projektu Smart City Wrocław, zainstalowanych jest już blisko 420 tys. liczników AMI. Montaż i uruchomienie komunikacji z liczników zdalnego odczytu został przeprowadzony w ramach wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu, która przypada głównie na lata 2023-2024.

Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia, powiedział, że wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da operatorowi możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym.

- Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii  i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej – wskazuje wiceprezes Topolski.

W czerwcu 2021 roku rozpoczęły się przygotowywania do formalnego uruchomienia w TAURON Dystrybucja programu “Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI zgodnie z wymaganiami uPE. W ramach AMIplus 80 proc. liczników inteligentnych zostanie zainstalowanych do 2028 roku (ok. 5,1 mln szt.), a 100 proc. (ok. 6 mln szt.) na koniec 2030 roku.

Co daje inteligentne opomiarowanie odbiorcom energii?

Dzięki inteligentnemu opomiarowaniu, każdy klient będzie miał możliwości realizacji rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych. Kolejne korzyści to brak wizyt inkasentów, dostęp w aplikacji do danych dot. zużycia i struktury poboru energii w konkretnym gospodarstwie domowym oraz możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy.

Wymiana urządzenia na inteligentne pozwoli też na usprawnienia bieżącej obsługi klientów, w tym skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.

Kiedy liczniki zostaną wymienione w Twoim mieście?

Tauron przedstawił harmonogram wymiany liczników dla poszczególnych miast:

- 2023-2026 – wymiana 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;

- 2025-2028 – wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;

- 2027-2030 – wymiana 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i  Częstochowie.

Źródło: Tauron Polska Energia

Zobacz również