Jak ocenia Ministerstwo Energii USA do 2040 roku światowe zużycie energii wzrośnie o 56%.Ocenia się, że wzrost w głównej mierze napędzany będzie przez Indie i Chiny.

W badaniu przygotowanym przez agencję statystyczną amerykańskiego ministrestwa energii EIA wzrost konsumpcji dotyczył będzie wszystkich źródeł energii, z czego najszybciej rozwijającym się paliwem kopalnym będzie gaz – ziemny i z łupków. Jego wykorzystanie wzrośnie o 1,7% każdego roku. Powodem tego będą zwiększone ilości gazu eksportowane ze Stanów Zjednoczonych.

Przewiduje się, że wykorzystanie ropy naftowej mimo zwiększonego zapotrzebowania w zestawieniu z innymi źródłami spadnie o 6%. Ogólna jednak tendencja wykorzystania paliw konwencjonalnych będzie ustępować miejsca coraz popularniejszej energetyce jądrowej i z odnawialnych źródeł energii. EIA ocenia, że każdy rok przynosi dla pozyszych branż 2,5% wzrost.

Raport przedstawiony przez EIA stwierdza, że podwyższone zużycie energii wpłynie również na zwiększenie emisji tlenków węgla. Wzrost emitowanego do atmosfery CO2 wyniesie do 2040 roku 46% i będzie to wtedy 45 mld ton.
Źródło: Wyborcza