Do 69 tys. zł dotacji w Czystym Powietrzu! W 2022 roku pojawi się kolejny komponent w programie

2022 roku będzie oznaczał zmiany w programie Czyste Powietrze oraz jego dalszy rozwój. Pojawi się kolejny komponent, który sprawi, że pomoc w postaci dofinansowania do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji, trafi do najbardziej potrzebujących, ubogich gospodarstw domowych. Kwota dotacji może sięgnąć nawet 69 tys. zł.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformowała, że program Czyste Powietrze będzie czekać kolejna zmiana w 2022 roku. Większe wsparcie trafi do mniej zamożnych Polaków, którzy będą mogli się ubiegać o dofinansowanie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 69 tys. zł. 

- Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie 69 tys. zł - poinformowała minister. 

Obecnie dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.  Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Można ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych domu. 

W ramach kolejnego komponentu rząd w szczególności liczy na współpracę z gminami, które podpisały porozumienie z NFOŚiGW. Obecnie ich liczba sięga 2067 (stan na 17 grudnia 2021 roku). Przykładowo w woj. świętokrzyskim już wszystkie gminy mają umowę na realizację programu Czyste Powietrze. 

Dotychczas w ramach programu wpłynęło w sumie ponad 370 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania sięgającą 6,3 mld zł. 

Ponadto, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe. Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu Czyste Powietrze będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku. 

Źródło: Czyste Powietrze, PAP, Forsal.pl, Twitter

Zobacz również