Do CEEB wpłynęło 33 proc. oczekiwanych deklaracji. Czy terminy zostaną wydłużone? Pytamy GUNB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków funkcjonuje od 1 lipca 2021 roku. Każdy właściciel nieruchomości musi obowiązkowo złożyć deklarację o źródle ogrzewania. W styczniu br. można było dostrzec znaczące przyspieszenie wpływu informacji - w efekcie w bazie pojawiły się dane dotyczące w sumie ponad 1,5 mln budynków. Właściciele lub zarządcy pozostałych mają czas tylko do końca czerwca 2022 roku na dostarczenie wymaganych informacji. Czy zdążą? Co wpłynęło na styczniowe przyspieszenie? Pytamy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

Jeszcze niedawno informowaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl, że do CEEB wpłynęło ponad milion deklaracji o źródłach ogrzewania w polskich budynkach. Było to dopiero 20 proc. danych, które powinny znaleźć się w bazie. Styczeń kompletnie zaskoczył - pozytywnie! Jak informuje nas GUNB, z nowym rokiem obserwowany był znaczny przyrost złożonych deklaracji.

- Tylko w ciągu dwóch tygodni przybyło około pół miliona wpisów - wskazuje Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GUNB.

Według stanu na 19 stycznia, liczba ta wyniosła dokładnie 1 011 65, 2 lutego 2022 roku - 1 599 853. Rzeczniczka wyjaśnia, że nie bez znaczenia pozostają działania informacyjno-promocyjne, które cały czas GUNB prowadzi i które zintensyfikował z początkiem 2022 roku. 

- Systematycznie i w sposób ciągły budujemy współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, Wojewódzkimi Inspektoratami Nadzoru Budowlanego, i administratorami lokalnymi CEEB w publikowaniu informacji o CEEB. Od początku roku zrealizowaliśmy już trzy wysyłki e-mailingowe do wymienionych podmiotów. Kontynuujemy też działania rozpoczęte w 2021 roku, polegające na wspieraniu przedsięwzięć informacyjnych prowadzonych przez samorządy - wyjaśnia Niedźwiecka. 

Na początku stycznia 2022 roku GUNB przeprowadził e-mailingową akcję informacyjną skierowaną do blisko 3000 JST, zachęcającą samorządy do rozsyłania informacji o CEEB, jako załącznika do pism z wysokością należnego podatku.

- Patrząc na strony internetowe urzędów gmin i miast, na których bardzo często zamieszczone są przesłane przez nas materiały, możemy mówić o skuteczności tej akcji - zauważa rzeczniczka. 

Ranking gmin motywacją

19 stycznia br. GUNB opublikował „Ranking Gmin”. Są w nim codziennie aktualizowane zestawienia, w których łatwo można sprawdzić, która gmina jest wśród tych najlepszych, pod względem składania deklaracji. 

- Jak obserwujemy, zestawienie od momentu publikacji cieszy się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem i stanowi wyraźną motywację dla gmin i ich mieszkańców do szybszego składania deklaracji i dopełnienia obowiązku - wyjaśnia GUNB. 

Ponadto urząd raz w miesiącu organizuje spotkania Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z przedstawicielami urzędów miast wojewódzkich, podczas których. prezentowane są m.in dotychczas zrealizowane kampanie informacyjne i ich wyniki oraz omawiane plany działań promocyjnych na najbliższe miesiące. 

- Dysponujemy też materiałami w formie drukowanej, które przekazujemy zainteresowanym urzędom, organizacjom i instytucjom do dystrybucji ich kanałami (np. współpraca GUNB z Krajową Izbą Kominiarzy i Międzywojewódzkim Cechem Kominiarzy), dzięki czemu do coraz większej liczby odbiorców docieramy z informacją o obowiązku związanym z CEEB. Rozdystrybuowaliśmy już 55 000 ulotek ze 100 000 wydrukowanych i 25 000 plakatów informacyjnych, co stanowi cały przygotowany nakład - wylicza rzeczniczka. 

GUNB aktywnie działa także w social mediach. Działania informacyjne skierowane do zarządców nieruchomości są również realizowane we współpracy m.in. z Krajową Izbą Gospodarowania Nieruchomościami, Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Urząd współpracuje również z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie GUNB rozmawia o współpracy z Pocztą Polską. 

Dodatek osłonowy mógł wpłynąć motywująco na Polaków

W styczniu każdy z nas ma możliwość ubiegania się o świadczenie, które pokryje koszty energii elektrycznej oraz żywności ze względu na wzrost cen. Dodatek osłonowy można otrzymać pod kilkoma warunkami na podstawie złożonego wniosku. 31 stycznia minął pierwszy z kluczowych terminów. Beneficjent mógł ubiegać się o wyższą kwotę dofinansowania w przypadku korzystania z konwencjonalnego ogrzewania, w szczególności kotłów na paliwo stałe tj. węgiel. Tu w regulacjach postawiono warunek. Źródło ogrzewania musi być jednak zgłoszone do CEEB. Czy ten element mógł wpłynąć na przyspieszenie wpływu deklaracji?

- Jeśli chodzi o dodatek osłonowy, to powiązanie otrzymania wsparcia ze złożeniem deklaracji w CEEB, z pewnością mogło wpłynąć na przyspieszenie decyzji o złożeniu deklaracji - komentuje Joanna Niedźwiecka. 

Czy pozostali właściciele budynków zdążą do 30 czerwca?

Pojawiają się opinie, że tempo składania wniosków może nie być wystarczające, aby do 30 czerwca pojawiły się wszystkie informacje na temat źródeł ciepła w budynkach w Polsce. O opinie pytamy sam GUNB. 

- Szacujemy, że w CEEB znajdzie się ok. 5 mln deklaracji. W tej chwili jest ich 1 690 040, co stanowi 33 proc. zakładanej liczby. Jeśli tempo składania deklaracji utrzyma się, to z końcem czerwca br., w CEEB znajdą się wszystkie spodziewane deklaracje - przekonuje Niedźwiecka.

Na wydłużenie terminu nie ma szans

Co w przypadku, gdy do 30 czerwca nie wpłyną wszystkie deklaracje? Niedźwiecka wyjaśnia, że ustawodawca nie przewidział możliwości wydłużenia terminu na złożenie deklaracji do CEEB.

- Przewidział za to sankcje za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym ustawowo terminie, co może skutkować karą grzywny w wysokości do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia. Jeśli sprawa trafi na drogę sądową, wielkość grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł - wyjaśnia rzeczniczka GUNB. 

Podstawą prawną do grzywny jest art. 27h ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Niedźwiecka podkreśla, że grzywna to jednak rozwiązanie prewencyjne i dyscyplinujące dla wszystkich zobowiązanych do złożenia deklaracji – dlatego nie warto odkładać tego obowiązku na później.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom