100 tys. pomp ciepła w CEEB, łącznie ponad 3,3 mln deklaracji

Najnowsze dane przedstawione przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wpłynęło ponad 3,3 mln deklaracji o źródłach ogrzewania. Dynamika składania deklaracji rośnie, a czasu na złożenie deklaracji jest coraz mniej! Do końca czerwca w bazie powinny się znaleźć informacje o około 5 mln budynków.

Podziel się
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy zarządcy i właściciele budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajdują się źródła ciepła, są zobowiązani złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw w CEEB do 31 czerwca 2022 roku. W ostatnim czasie obserwowany jest stały przyrost nowych wniosków. Aktualnie w bazie jest już ponad 3,3 mln deklaracji, a więc około 66% liczby, która powinna wpłynąć do systemu.

Zdecydowaną większość stanowią deklaracje dla budynków mieszkalnych – jest ich 3 175 609 (96 procent). Pozostała część - 131 776 deklaracji dotyczy budynków niemieszkalnych. Z zestawienia GUNB wynika, że dominują deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku, których złożono w sumie 3 002 127 (90 procent). Deklaracje w systemie składają głównie właściciele lub współwłaściciele budynków (88% deklaracji).
W CEEB pojawia się coraz więcej pomp ciepła
Jak wynika z danych dotyczących przesłanych deklaracji, według stanu na 5.05.2022 r. dominującym źródłem ogrzewania są kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy), których zidentyfikowano 1 838 184 szt. Na kolejnych miejscach znalazły się kotły gazowe - 1 056 847 szt. Na podobnym poziomie są deklaracje składane na ogrzewanie elektryczne – 455 053 szt. oraz kominków, kóz i ogrzewaczy powietrza na paliwo stałe - 447 418 szt. Polacy zgłosili już także około 100 tys. pomp ciepła oraz 177 tys. kolektorów słonecznych.

Rosnąca liczba deklaracji cieszy
Celem CEEB jest zgromadzenie danych na temat źródeł ogrzewania w naszych domach. Baza ma umożliwić skuteczne dostosowanie programów modernizacji, gdyż dotychczas administracja operowała szacunkami. CEEB będzie zawierać informacje na temat budynków w obszarze źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Ewidencja uwzględnia także informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Dzięki bazie, walka ze smogiem w Polsce może okazać się skuteczniejsza, co zauważają eksperci.
Zostały już tylko dwa miesiące
Deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych od 1 lipca 2021 roku należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku deklaracja musi zostać złożona do 30 czerwca 2022 roku. Jeżeli dojdzie do zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Brak złożenia deklaracji w stosownym terminie może narazić na właścicieli/zarządców budynków na mandat w wysokości do 500 zł. W przypadku rozstrzygnięcia sądowego grzywna może urosnąć nawet do 5000 zł.
Źródło: GUNB
Polecane
Węgiel vs. gaz ziemny – które paliwo grzewcze jest popularniejsze w CEEB?

Zmiany w CEEB! Będą masowe kontrole budynków?
