Do CEEB wpłynęło blisko 2 mln deklaracji. Czy złożyłeś już swoją? Zobacz terminy

Według najnowszych danych przedstawionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wpłynęło blisko 2 mln deklaracji o źródle ogrzewania. W bazie powinny znaleźć się dane dotyczące 5 mln budynków. Pozostali mają tylko kilka miesięcy na złożenie deklaracji. Kiedy upływa termin?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Liczba deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w CEEB systematycznie wzrasta. Według danych na 14 lutego 2022 roku było ich w ewidencji 1 948 911 sztuk. Według wyliczeń GUNB, dziennie do bazy wpływa średnio 40 tys. deklaracji. Na poniższym wykresie widać wyraźne przyspieszenie tempa składanych deklaracji w 2022 roku. 

wykres: miesięczny przyrost składania deklaracji

Źródło: GUNB

Większą część stanowią deklaracje dla budynków mieszkalnych – jest ich 1 882 883, natomiast deklaracji dla budynków niemieszkalnych jest 66 028. W CEEB dominują również deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku (1 839 581). Deklaracji dotyczących źródeł ciepła użytkowanych pierwszy raz po 1 lipca wpłynęło 105 867. Z czego wynika taka różnica? Deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych od 1 lipca 2021 roku należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania, natomiast deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku - do 30 czerwca 2022 roku. Należy pamiętać, że w przypadku zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.

Co ciekawe, 1 740 698 deklaracji złożyli właściciele lub współwłaściciele budynków, podczas gdy ta liczba w przypadku zarządców wynosi 141 902. GUNB zauważa, że nie podano odpowiedzi w 66311 przypadkach.

Większość z nas korzysta z kotłów na paliwa stałe

Spływające deklaracje potwierdzają szacunki ekspertów dotyczących źródeł ogrzewania w polskich domach i pozostałych budynkach. W większości korzystamy z kotłów na paliwa stałe (1 113 929). Na drugim miejscu uplasowały się kotły gazowe (598 644). Szczegółowe dane przedstawia poniższy wykres. 

wykres: rodzaje źródeł ciepła i spalania paliw

Warto zauważyć, że wielu właścicieli budynków w Polsce zgłosiło także ekologiczne źródła ciepła. Mając na uwadze wpływ blisko 2 tys. deklaracji, posiadanie pomp ciepła zadeklarowało 62 383 właścicieli nieruchomości. Zgłoszono użytkowanie kolektorów słonecznych, których liczba sięgnęła 110 869.

Mamy czas do końca czerwca 2022 roku 

Termin złożenia wszystkich deklaracji mija 30 czerwca 2022 roku. Jest więc duże ryzyko, że nie wszyscy zarządcy i właściciele budynków zdążą taką deklarację złożyć. GUNB zapowiedział intensyfikację działań w zakresie informowania, zarówno mieszkańców, jak i pracowników urzędów miast i gmin o tym obowiązku.

GUNB poinformował w odpowiedzi na pytania GLOBEnergia.pl, że ustawodawca nie przewidział możliwości wydłużenia terminu na złożenie deklaracji do CEEB. Wprowadził za to sankcje za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym ustawowo terminie, co może skutkować karą grzywny w wysokości do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia. Jeśli sprawa trafi na drogę sądową, wielkość grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Źródło: GUNB

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia