Do programu Czyste Powietrze dołączą największe banki w Polsce?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

smog

14 kwietnia 2021 roku NFOŚiGW i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej zawarły umowę z bankami, które planują uruchomić kredyty antysmogowe. Instytucje finansowe, które jako pierwsze zadeklarowały wprowadzenie ścieżki bankowej, to Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Wówczas można było dostrzec, że wielkim nieobecnym programu są największe banki w Polsce jak PKO BP i Pekao. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował, że obecnie trwają rozmowy z dwoma bankami na temat ich włączenia do programu.

- Rozmawiamy z PKO Bankiem Polskim i Bankiem Pekao, aby przyłączyły się do programu. Jeden z nich ma już udostępniony nasz interfejs programistyczny API, który pozwoli złożyć wniosek o dotację przez bankowość elektroniczną. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy banki zdecydują się tylko na nasz interfejs do składania wniosków o dotacje, czy zaoferują też instrument finansowy dla swoich klientów – poinformował Mirowski.

Postępy w programie – celem 6 tys. wniosków tygodniowo

Przez ostatnie miesiące NFOŚiGW pracował nad przyśpieszeniem programu. Celem jest 6 tys. wniosków, które miałyby wpływać w ciągu tygodnia do Funduszu.

- W pierwszym okresie funkcjonowania programu mieliśmy tygodniowo 1000-1200 wniosków od beneficjentów. Teraz do wojewódzkich funduszy trafia ich prawie cztery razy tyle i jest to ponad 4000 wniosków tygodniowo. W ostatnim czasie padł rekord, tzn. wpłynęło ponad 5000 wniosków. Chcemy, aby docelowo trafiało do nas średnio ok. 6000 wniosków tygodniowo. Taka liczba pozwoli nam zbliżyć się do założonego celu w programie na poziomie 3 mln interwencji, czyli wymiany 3 mln przestarzałych pieców do końca okresu realizacji programu, czyli 30 września 2029 roku – wskazał Mirowski.

Nawiązywane są kolejne porozumienia z samorządami. Mirowski dodał, że w ciągu roku na 2477 gmin porozumienia z wfośigw podpisało ponad 2060 samorządów, czyli 83 proc. gmin.

Prace nad kolejnymi komponentami

NFOŚiGW obecnie pracuje nad trzecią częścią programu Czyste Powietrze, która trafi do odbiorcy najbardziej potrzebującego wsparcia, „nie tylko finansowego”. Mirowski poinformował, że rząd myśli o wprowadzeniu wyższego poziomu dofinansowania. Zostanie wprowadzony element prefinansowania, by dodatkowo zmotywować potencjalnych beneficjentów do podjęcia decyzji o wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła i przeprowadzeniu inwestycji termomodernizacyjnej. Pierwsze elementy  trzeciego komponentu mają się pojawić w 2022 roku.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Wnp.pl

Zobacz również