O problemach w doborze i konfiguracji falowników rozmawiamy z Maciejem Adamskim, pracownikiem działu technicznego firmy Corab.

Ten olsztyński producent konstrukcji fotowoltaicznych jest także dystrybutorem optymalnych rozwiązań dla instalacji PV; współpracuje z takimi markami, jak: SolarEdge, Sofar Solar, Sharp,  Ja Solar, Q.Cells czy Selfa.

GLOBEnergia: Jak klienci Corab radzą sobie z doborem falowników?

Maciej Adamski: Generalnie jest coraz lepiej. Duże firmy instalatorskie, które się u nas zaopatrują raczej nie mają z tym problemu. Największą trudność mają początkujący instalatorzy. Zdarzają się również wątpliwości, co do nowych produktów. Wiele robimy, aby edukować naszych klientów.

GLOBEnergia: Masz na myśli szkolenia w ramach Akademii Corab?

Maciej Adamski: Między innymi. W tym roku przeszkoliliśmy z producentem falowników SolarEdge ponad 700 osób i daje to widoczne rezultaty. Ponadto wprowadziliśmy cykl materiałów instruktażowych, na razie dotyczących produktów SolarEdga, a w przyszłości kolejnych marek. Jesteśmy na każdych dużych branżowych targach nie tylko z naszymi konstrukcjami, ale również z panelami i falownikami. Zawsze chętnie dzielimy się wiedzą na ich temat.

GLOBEnergia: Na jakie parametry w falownikach zwracać uwagę?

Maciej Adamski: Pierwszym, oczywistym parametrem jest moc. Pamiętajmy, że falownik wykorzysta swój potencjał najlepiej, jeśli jego moc będzie o ok. 25% mniejsza niż łączna moc paneli.

Bardzo ważnym parametrem jest startowe napięcie dla MPPT (śledzenia maksymalnego punktu mocy) – im mniejsze tym lepiej. Falownik odnajdzie optymalny punkt pracy i zacznie produkować prąd już przy niskim napięciu na obwodzie paneli. Ma to szczególne znaczenie o poranku, wieczorem, w dni pochmurne i w porach roku o słabszym udziale promieniowania słonecznego. Falownik będzie pracował dłużej, więc wyprodukuje więcej energii. Oczywiście sama ilość trakerów MPPT ma też znaczenie. Przykładowo jeżeli mamy dwa pola paneli, podłączone pod dwa niezależne punkty śledzenia mocy, to gdy na jedno z tych pól padnie cień, to drugie nadal będzie działo z maksymalną możliwą wydajnością. Gdyby te same panele były jednym polem podłączonym pod jeden MPPT, to przy przesłonięciu części modułów spadnie moc całego generatora.

GLOBEnergia: Coraz częściej mówi się o przewymiarowaniu mocy DC w stosunku do AC. Co to oznacza i czy warto?

Maciej Adamski: Generalnie każdy falownik powinien być podłączony do przewymiarowanego generatora, optymalnie o 25-30%, a przy orientacji wschód-zachód o około 30-35%. Dla przykładu, Solaredge 3-fazowy można przewymiarować o 35%, a HD Wave nawet o 50%.

Przy falownikach tradycyjnych ważniejsze jest spełnianie przez generator parametrów takich, jak: zakres napięcia zasilania i zakres napięcia MPPT. Jeśli nie przekroczymy wartości maksymalnych to wszystko będzie w porządku bez względu na przewymiarowanie, jakie osiągniemy. Warto poświęcić chwilę na obliczenia, zwłaszcza, że są one dosyć proste.

Wyliczając moc generatora PV korzystamy zwykle z mocy nominalnej paneli, czyli tej w standardowych warunkach testowych. Na przestrzeni roku moduły będą pracowały z taką mocą stosunkowo rzadko, więc należy dobrać falownik o mniejszej mocy, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

GLOBEnergia: Czy warto podłączać falowniki pod portal monitoringu?

Maciej Adamski: Jeśli jest taka możliwość techniczna, to jak najbardziej tak. Możemy wtedy śledzić produkcję energii z naszej instalacji, jak i wykrywać szybko potencjalne awarie. Często okazuje się, że problem z instalacją można zdiagnozować i nawet rozwiązać  zdalnie, posiłkując się danymi z monitoringu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla instalatora i użytkownika elektrowni.

GLOBEnergia: Czy pomagacie swoim klientom w doborze komponentów?

Maciej Adamski: Wszystkie wątpliwości i zapytania można zgłaszać do swoich opiekunów handlowych lub bezpośrednio do działu technicznego. Wspieramy naszych Klientów na każdym etapie realizacji zamówienia. Można także skorzystać z naszego programu do kompletacji konstrukcji lub całej instalacji (panele, falownik, zabezpieczenia, kable, itp.).

GLOBEergia: Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie, że aby nasza instalacja działała dobrze i osiągała założone parametry, dobrze powierzyć jej zaprojektowanie i wykonanie doświadczonemu podmiotowi, który da gwarancję, że wszystko będzie funkcjonowało tak jak powinno?

Maciej Adamski: Tak, myślę że to dobra puenta.