Dobieramy pompę ciepła do domu bez pozwolenia na budowę – jakie koszty?

Pod koniec czerwca Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało bazę darmowych projektów domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, które można wybudować bez pozwolenia na budowę. Do jednego z nich dobieramy pompę ciepła - ile kosztuje?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Od 3 stycznia 2022 r. każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych bez pozwolenia na budowę, a za to na zgłoszenie. Pod koniec czerwca Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że planuje rozszerzenie możliwości budowy bez pozwolenia, o wszystkie domy jednorodzinne bez względu na metraż. Oprócz tego MRiT udostępniło długo oczekiwaną bazę darmowych projektów takich domów. Baza jest efektem rozstrzygnięcia konkursu zorganizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Projekty można pobrać i w razie potrzeby dostosować do wymagań działki, na której mają się znajdować, o ile te zmiany będą miały niewielki zakres. Większe zmiany, które miałyby wprowadzać znaczące poprawki w projekcie (tzw. istotne zmiany) będą wymagały zgody autora oraz będą się wiązały z dodatkowymi kosztami. W bazie są aktualnie 22 projekty, a wśród nich Milo, Archi-Plis, Quib, Gazda oraz Czysta Bryła w różnych wariantach. Ile może kosztować pompa ciepła do takiego domu? Pytamy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą i dobieramy pompę ciepła do domu Czysta Bryła.

Czysta Bryła

Czysta Bryła to jeden z darmowych projektów dostępnych w bazie GUNB. Czysta Bryła to budynek mieszkalny jednorodzinny do całorocznego zamieszkania dla czterech osób. Wszystkie pomieszczenia użytkowe zlokalizowano na parterze budynku i podzielono go wyraźnie na strefę dzienną, wejściową oraz prywatną. Powierzchnia domu wynosi 69.31 m², przy czym powierzchnia użytkowa wynosi 50,08 m². Dom jest parterowy, murowany z dachem dwuspadowym. Jak czytamy w projekcie, roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia obliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków wynosi: 2 591,3 kWh/rok. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi: 1 815,8 kWh/rok. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania ciepłej wody wynosi: 775,5 kWh/rok. 

Wizualizacja projektu budynku Czysta Bryła, źródło: GUNB

W założeniu w budynku miał się znajdować kocioł gazowy wspomagany kolektorami słonecznymi, które miałyby zapewniać 40% energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej. My jednak chcieliśmy sprawdzić, jaka powinna być pompa ciepła dobrana do takiego budynku. Poprosiliśmy o to zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą.

Pompa ciepła w domu bez pozwolenia

Zgodnie z założeniami, w budynku miała się znajdować instalacja grzejnikowa, ale jak wiadomo - pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją ogrzewania płaszczyznowego. Wykonanie takiej zmiany, podobnie jak wymiana kotła gazowego na pompę ciepła jest zmianą nieistotną z punktu widzenia Prawa Budowlanego, więc mogłaby zostać zrealizowana w projekcie. W związku z tym założono, że w budynku będzie się znajdowała instalacja ogrzewania podłogowego z temperaturą wody na zasilaniu 35°C. 

Do wybranego budynku firma wykonawcza dobrała jednofazową powietrzną pompę ciepła typu monoblok, o mocy 6,56 kW przy temperaturze zewnętrznej 7°C, mocy 5 kW przy temperaturze -7°C i 2,6 kW przy -20°C. Klasa energetyczna urządzenia to A+++ w warunkach temperatury projektowej zasilania 35°C. Poniższa tabela przedstawia wydajność grzewczą w zależności od temperatury zewnętrznej dla wybranej pompy ciepła.

Temperatura zewnętrzna [°C]Moc pompy ciepła [kW]
-251,95
-202,6
-153,57
-104,51
-75,09
-55,26
05,74
56,16
76,56
106,49
156,48
206,27
256,13
306,29
356,46
406,57
Wydajność grzewcza pompy ciepła w zależności od temperatury, źródło: Kaisai

Zaproponowana pompa ciepła jest przeznaczona do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Czynnik chłodniczy wykorzystywany w wybranej pompie ciepła to R32.

Koszty

Firma wykonawcza wyceniła pompę ciepła w tym budynku na 32 400 zł brutto. Cena obejmuje montaż i cały osprzęt (pompa obiegowa, zawór przełączający, naczynia przeponowe, separator zanieczyszczeń itd.) Do kalkulacji przyjęto, że dom posiada 1 obieg grzewczy, a postument pod pompę robi klient.

Cena zawiera:

  • pompę ciepła
  • bufor o pojemności 50l
  • zasobnik c.w.u. o pojemności 200l
  • materiały instalacyjne
  • uruchomienie
  • montaż

KOSZT: 32 400 zł brutto

Wycena pompa ciepła 70 m
Dobór pompy ciepła do domu bez pozwolenia na budowę

Dofinansowanie

Aktualnie w Polsce funkcjonuje program Moje Ciepło, w którym można otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła w budynku o podwyższonym standardzie energetycznym. W pierwszym roku funkcjonowania programu, EP dla budynku nie może przekraczać 63 kWh/m2/rok, a w późniejszym etapie funkcjonowania programu 55 kWh/m2/rok. Dofinansowanie w programie Moje Ciepło na powietrzną pompę ciepła może wynieść do 7 tys. zł. Czy przysługuje na pompę ciepła w tym budynku? Jednostkowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną wraz z urządzeniami pomocniczymi EP dla tego budynku przy zastosowaniu kotła gazowego i kolektorów słonecznych wynosi 68,6 [kWh/m2/rok]. Realizując taki projekt, należałoby więc uwzględnić w nim pompę ciepła i przeliczyć jaki będzie wskaźnik EP po jej uwzględnieniu. Jeśli spadnie poniżej 63 kWh/m2/rok, koszty inwestycyjne będzie można obniżyć z 32 400 zł brutto do 25 400 zł brutto.

Źródła: GUNB, własne

Zobacz również