Zapraszamy Czytelników do zapoznania się z nowoczesnymi i przyszłościowymi rozwiązaniami służącymi oszczędzaniu energii i lepszemu wykorzystaniu jej źródeł odnawialnych, które są planowane lub zostały wdrożone w polskich miastach i gminach – sygnatariuszach Porozumienia Burmistrzów.
Bydgoszcz, miasto na prawach powiatu, jest położone w północnej Polsce na terenie historycznych Kujaw, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim To największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego i siedziba wojewody. Od XIV w., kiedy otrzymało prawa miejskie, przekształciło się w prężnie działający ośrodek gospodarczy. Połączenie z pozostałą częścią kraju oraz z Europą zapewnia, położony 3,5 km od centrum, port lotniczy z nowoczesnym terminalem pasażerskim, liczne trasy kolejowe, drogowe i wodne, w tym międzynarodowy szlak wodny E-70 łączący Berlin z Kaliningradem. W Bydgoszczy mieści się największy w Polsce park miejski – Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, a lokalizacja nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim sprawia, że miasto jest zielone i przyjazne mieszkańcom.
Modernizacje
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy jako pierwsza instytucja w województwie uzyskało wpis do wojewódzkiego rejestru krajowego systemu eko-zarządzania i audytu EMAS. Kujaw- sko-Pomorskie Centrum Pulmonologii ma instalację solarną o powierzchni 27,6 m 2 oraz wydajności cieplnej 27 GJ/rok. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przeprowadza kompleksową modernizację oświetlenia w mieście. W roku 2011 budowa oświetlenia sodowego i metalohalogenkowego odbyła się na 19 ulicach. „Słonecznik”, czyli drugi z tramwajów wodnych kursujących po Brdzie, został zaprojektowany jako solarny statek spacerowy, którego elektryczny napęd zasilany jest energią pobieraną przez baterie słoneczne.
Poprzez zwrot części kosztów poniesionych na inwestycje ograniczające niską emisję miasto wspiera zmianę sposobu ogrzewania – wymianę kotłów c.o. lub pieców węglowych na ekologiczne urządzenia grzewcze. Dofinansowanie dotyczy kosztów nabycia i montażu urządzeń ekologicznych, zastępujących likwidowane źródła ogrzewania w lokalu lub budynku mieszkalnym zgłoszonym przez wnioskodawcę.
Projekty
Miasto realizuje międzynarodowe projekty europejskie w zakresie ekologii. W projekcie LAKS (Local Accountability for Kyoto Goals) powstał Raport z inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych w mieście, a sama inwentaryzacja stanowi podstawę miejskiego Planu Ochrony Klimatu i Adaptacji do Skutków Zmian Klimatu. Ujęte w planie działania, jakie władze miasta będą podejmować, to działania inwestycyjne i szeroko zakrojone kampanie edukacyjno-informacyjne. W 2011 roku miasto przystąpiło do „Porozumienia Burmistrzów” na rzecz zrównoważonej gospodarki energetycznej i ochrony klimatu. W ramach realizowanego przez Miasto projektu unijnego o akronimie CEC5, którego celem jest promocja i demonstracja efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych, w Bydgoszczy powstanie Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii.