Dobra kondycja energetyki wiatrowej! Prawie 540 GW globalnie!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Energetyka wiatrowa

Dokładnie 539 291 MW, taką mocą dysponuje obecnie światowa energetyka wiatrowa. Rok 2017 okazał się całkiem niezły, gdyż wzrost zainstalowanej mocy elektrowni napędzanych siłą wiatru wyniósł 52 552 MW, to więcej niż w roku poprzednim. Jednakże statystyki pokazują, że procentowy udział wzrostu w 2017 w stosunku do całkowitej mocy zainstalowanej jest najniższy na przestrzeni kilku lat.

Rekordowy okres, który przypadł na lata 2014 i 2015, zaowocował ponad szesnasto- procentowym wzrostem zainstalowanej mocy turbin wiatrowych. Obecnie wskaźnik ten wynosi mniej, bo 10,8 %. Lecz nie oznacza to, że energetyka wiatrowa słabnie. Statystyki pokazują, że zainstalowana moc ciągle rośnie i właśnie dlatego coraz trudniej o większy roczny udział w odniesieniu do całkowitej mocy zainstalowanej.

rozwój energetyki wiatrowej

Energetyka wiatrowa, a zapotrzebowanie na energię

Obecnie energetyka wiatrowa jest wstanie zaspokoić 5 % ogólnoświatowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Aczkolwiek są kraje, które powinny być wzorem do naśladowania na arenie międzynarodowej. Dania w tym roku ustanowiła nowy rekord, produkując 43 % wytworzonej energii elektrycznej własnie z wiatru. Inne kraje również wykazują postęp w tej dziedzinie. Niemcy, Irlandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja czy Urugwaj osiągnęły dwucyfrowy wyniki w udziale krajowej produkcji energii elektrycznej.

Liderzy w rozwoju energetyki wiatrowej

Największym producentem energii pochodzącej z siły wiatru są Chiny. Moc zainstalowana w tym kraju wynosi 188 GW, co stanowi ok 35 % mocy zainstalowanej na całym świecie. Chiny zdecydowanie nie powinny czuć się zagrożone na pozycji lidera w tej dziedzinie, gdyż na drugiej lokacie znajdują się Stany Zjednoczone z ponad dwukrotnie mniejszym wynikiem. Nie tylko wiatr napędza Chiny, w świetnej kondycji utrzymują również energetykę słoneczną i wiele wskazuje na to że niebawem odnawialne źródła energii będą ich głównym źródłem zasilania.

Energetyka wiatrowa w Europie

Niektóre Europejskie kraje, dotychczas wykazujące wysokie zainteresowanie energetyką wiatrową obecnie przechodzą kryzys w tej dziedzinie, gdyż ich wskaźnik udziału energii wiatru nie wzrasta. W Polsce sytuacja energetyki wiatrowej znacznie pogorszyła się głównie za sprawą wzrostu cen zielonych certyfikatów oraz dodatkowych podatków, nałożonych za sprawą tzw. ustawy antywiatrakowej. Polska prowadzi już badania w kontekście warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim, które są częścią projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, mamy nadzieje, że finalizacja tego projektu będzie przełomem w polskiej energetyce wiatrowej.

Źródła: sunwindenergy.com

Zobacz również