Dobre Praktyki w Dobrych Rękach 2024 – znamy laureatów

Znamy laureatów konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach 2024! Redakcja GLOBENERGIA wyróżniła firmy, za najciekawsze realizacje oparte na systemach odnawialnych źródeł energii. Poznajmy te inwestycje i ich autorów nieco bliżej…

Celem konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach jest docenienie instalatorów i pomysłodawców inwestycji ekologicznych, energooszczędnych i tych zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Jakie przedsięwzięcia zyskały takie miana w tegorocznej edycji konkursu? Sprawdźmy!
Gruntowe pompy ciepła w hali produkcyjnej
Pierwszym laureatem konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach jest firma INSTALEX, która zainstalowała gruntowe pompy ciepła marki Dimplex w hali produkcyjno-magazynowej oraz w przylegającym do niej biurowcu. Dobranie odpowiedniego typu urządzeń było nie lada wyzwaniem, ponieważ budynek ten ma powierzchnię aż 12 tys. m2. Dolne źródło ciepła stanowi 55 odwiertów sięgających 100 metrów pod poziom terenu. Co ciekawe, wszystkie odwierty zostały wykonane wewnątrz hali! W biurowcu zastosowano ogrzewanie płaszczyznowe, a w hali produkcyjno-magazynowej nagrzewnice. Dzięki temu w lecie biurowiec będzie mógł być chłodzony pasywnie. W kompleksie wykorzystano również wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperację.
Kaskada pomp ciepła
Kolejna inwestycja godna uwagi to przedsięwzięcie zrealizowane przez firmę Energy ON. Dotyczy ona instalacji kaskady pomp ciepła marki Panasonic wraz z montażem systemu fotowoltaicznego i termomodernizacją budynku wielorodzinnego z tzw. wielkiej płyty. Inwestycja ta została dofinansowana z grantu OZE, czyli programu umożliwiającego właścicielom bądź zarządcom budynków uzyskanie wsparcia finansowego na zakup i montaż instalacji odnawialnego źródła energii.
Instalacja firmy Energy On – kaskada pomp ciepła marki Panasonic wraz z montażem systemu fotowoltaicznego i termomodernizacją budynku wielorodzinnego z tzw. wielkiej płyty.
Zabytki i OZE – to się nie wyklucza!
W przypadku firmy Ekotak, inwestycja zgłoszona do konkursu to pompy ciepła marki Panasonic, które ogrzewają zabytkową willę w Bielsku Białej. Pompy ciepła z powodzeniem zastąpiły w tym przypadku ogrzewanie gazowe. Co więcej, dystrybucja ciepła w bielsko-bialskiej willi odbywa się za pomocą tradycyjnych, żeliwnych grzejników oraz wentylatorów.
W konkursie doceniono także firmę Hydro-ECO, która wykorzystała pompy ciepła marki NIBE do ogrzania…kamiennego domku. W tym przypadku zastosowano system kaskadowy.
Pompy ciepła dla zastosowań komercyjnych
Ostatnim wyróżnionym w dziedzinie pomp ciepła jest spółka EKO-SUN, która zastosowała kaskadę gruntowych pomp ciepła w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach. Firma zdecydowała się wykorzystać urządzenia marki Viessmann o łącznej mocy 500 kW, które pokrywają potrzeby budynku w zakresie zarówno grzania, jak i chłodzenia. Ogółem wykonano 72 odwiertów, każdy o głębokości 150 metrów. Dodatkowo firma zdecydowała się na instalację fotowoltaiki o mocy 40 kWp, dzięki czemu pompy będą zasilane zieloną energią.
Fotowoltaika nawet w trudnym terenie
W konkursie instalatorskim nie mogło zabraknąć laureatów z dziedziny fotowoltaiki. I tak wśród tegorocznych nominowanych znalazła się firma Arago. Jest ona odpowiedzialna za dużą instalację PV, która powstała w bardzo trudnym terenie z wykorzystaniem systemu balastowego. Konstrukcja balastowa opiera się na szynach bazowych, które są łączone ze stopami bazowymi i podporami pod moduły. Ekipa montażowa musi precyzyjnie rozmieścić balast na takiej konstrukcji i dopiero wtedy przystąpić do montażu modułów. Dzięki zastosowaniu takiego systemu montażu instalacja fotowoltaiczna jest bezinwazyjna dla terenu. Instalacja PV wykonana przez firmę Arago składa się z 88 modułów, a jej maksymalna moc dochodzi nawet do 49 kWp.
Komfort i bezpieczeństwo w instalacjach PV
Kolejnym laureatem konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach jest firma OZE-EFEKT, która zasłynęła instalacją fotowoltaiczną na budynku jednorodzinnym. Instalacja ta jest o tyle interesująca, bo kompleksowa. Posiada zasilanie awaryjne i system zarządzania energią. System o mocy ok. 10 kWp jest wyposażony w falownik hybrydowy. W tym wypadku zarówno falownik, jak i system zarządzania energią pochodzi sygnowany jest marką Fronius. Instalacja PV od OZE-EFEKT charakteryzuje się również funkcją podtrzymania zasilania kluczowych odbiorników energii, licznikiem energii, a także regulatorem maksymalizującym zużycie energii z własnej produkcji.
Rekordowa autokonsumpcja
Wyróżnieniem może pochwalić się także spółka Brewa. Firma ta jest autorem wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW na modułach JA Solar i falownikach Sungrow. Charakteryzuje się przy tym autokonsumpcją na poziomie aż 95%! To wszystko było możliwe dzięki temu, że zasila przedsiębiorstwo, które pracuje w systemie trzyzmianowym. Inwestycja nie obejmowała jedynie stworzenia farmy, ale także budowę linii kablowej średniego napięcia i telemechaniki.
Rzetelni wykonawcy w cenie
Dzisiaj specjaliści są na wagę złota, szczególnie Ci, którzy potrafią naprawić to, co ktoś inny zepsuł. Tym samym wśród laureatów konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach nie mogło zabraknąć firmy izzySOLAR. Firma ta podjęła się demontażu i budowy instalacji PV na nowo, ponieważ wcześniejszy wykonawca nie przyłożył się do powierzonego mu zadania. Na szczęście teraz system fotowoltaiczny działa już jak należy – sprawnie i bezpiecznie.
GRATULUJEMY!
To już wszyscy laureaci tegorocznej edycji konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach! Gratulujemy laureatom i zapraszamy wszystkich instalatorów do wzięcia udziału w konkursie już za rok!