Dobre Praktyki w Dobrych Rękach – FINAŁ KONKURSU 2023

Choć instalacji odnawialnych źródeł energii w Polsce z roku na rok przybywa, wcale nie tak łatwo o dobrego instalatora! Wręcz przeciwnie - wraz ze wzrostem popularności ekologicznych i efektywnych technologii, pojawiło się na rynku wiele firm, które zaczęły świadczyć usługi ze względu na nagły boom fotowoltaiczny, czy też pompiarski. Tym bardziej trzeba doceniać tych instalatorów, którzy naprawdę znają się na rzeczy! Przedstawiamy laureatów konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach i ich wyróżniające się realizacje wyróżniają! Poznajcie ich!

Podziel się
Fotowoltaika na Kopcu Kościuszki
Pierwszym laureatem konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach jest firma Vosti za instalację fotowoltaiczną o mocy 32,802 kW zamontowaną na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców krakowskich, drugi pod względem wysokości (wysokość 30 m) i zdecydowanie najbardziej popularny z krakowskich kopców, a od niedawna również najbardziej ekologiczny! Od 2022 roku Kopiec Kościuszki zasila zielona energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej. To jedna z pierwszych instalacji na obiekcie tego typu w Polsce – do jej realizacji Vosti zostało wybrane spośród kilku konkurencyjnych firm.

Ze względu na wyjątkowy charakter inwestycji, na dachu obiektu zamontowano moduły fotowoltaiczne Jinko JKM405N-6RL3-B full black z 25-letnią gwarancją produktową, czarnym podłożem i czarnymi ramami. Dzięki temu idealnie komponują się z dachem, nie naruszając krajobrazu okolicy. Drugim ważnym elementem instalacji PV są oczywiście falowniki - w tym przypadku mikroinwertery Hoymiles. Takie rozwiązanie zostało wybrane, ze względu na szczególny nacisk na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, a także na optymalizację uzysków energii. Dyrekcja Kopca Kościuszki doceniła firmę za doświadczenie oraz profesjonalne podejście do tematu, szczególnie w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji dla konserwatora zabytków, we współpracy z którym został przygotowany cały projekt. Był to niezwykle ważny element całej inwestycji bowiem Kopiec Kościuszki jest nie tylko miejscem wpisanym do rejestru zabytków - w listopadzie 2017 r. wraz z otoczeniem – kaplicą św. Bronisławy i fortem – został ustanowiony Pomnikiem Historii.
Fotowoltaika na hali widowiskowej
Kto z nas choć raz był na koncercie, meczu, czy innym widowisku gromadzącym wielu ludzi wie, że takie wydarzenia wymagają naprawdę dużych ilości energii. A gdyby tak, ta energia była zielona? Tak właśnie jest w Ergo Arenie w Gdańsku, w której nasz kolejny laureat - firma SolarSpot SA zamontowała nie jedną, a dwie instalacje fotowoltaiczne! A wykonanie instalacji musiało być naprawdę dopięte na ostatni guzik. Hala widowiskowo-sportowa ERGO ARENA to wyjątkowy budynek z piękną membraną, zlokalizowany nad samym morzem. Dlatego, przystępując do projektowania instalacji uznano, iż celem nadrzędnym jest osiągnięcie wysokiej sprawności pracy generatora, przy jednoczesnym wysokim współczynniku trwałości i bezpieczeństwa. W obu przypadkach wykorzystano różne konstrukcje, specjalnie dobrane ze względu na wysokość budynku, pokrycie dachu i strefę wiatrową.

Pierwsza instalacja została zrealizowana w 2020 roku. Jej moc to 99,63 kWp. Do jej budowy wykorzystano 246 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 405 Wp oraz cztery falowniki marki SolarEdge o jednostkowej mocy 25 kW. Druga instalacja o podobnej mocy, bo 99,82 kWp została zrealizowana w 2022 roku. Do realizacji inwestycji wykorzystano 217 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 460 Wp oraz trzy falowniki marki SolarEdge – dwa o mocy 25kW i jeden o mocy 50 kW. Warto dodać, że zastosowanie falowników tej właśnie marki pozwoliło nie tylko na optymalizację pracy instalacji i jej dokładny monitoring, ale również na spełnienie technicznych wymogów przeciwpożarowych w takim wymagającym obiekcie.
Pompa ciepła w stacji uzdatniania wody
Myśląc o pompach ciepła, pewnie większość z nas ma na myśli urządzenie ogrzewające dom jednorodzinny. Pompy ciepła mogą znaleźć również zastosowanie w zdecydowanie większych instalacjach, nawet takich o mocy 1 MW! Za właśnie taką instalację wyróżnienie w konkursie Dobre Praktyki w Dobrych Rękach otrzymała firma Instal Agora, która w ramach zadania ”Modernizacja zasilania Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Wiśniowej w Poznaniu w energię elektryczną i cieplną” wykonała instalację składającą się dwóch gruntowych pomp ciepła Viessmann - Vitocal 350-G Pro o mocy aż 501 kW każda. Wysokotemperaturowa pompa ciepła solanka/woda w zabudowie kompaktowej współpracuje z agregatem kogeneracyjnym o mocy 2100 kW. Jako dolne źródło w instalacji została wykorzystana woda wodociągowa z glikolowym obiegiem pośrednim. Jest to pierwsza taka instalacja w Polsce wykonana z wykorzystaniem pomp ciepła Vitocal 350-G Pro firmy Viessmann o takiej mocy w połączeniu z agregatem kogeneracyjnym.

Pompa ciepła w hostelu
Pompy ciepła mogą się sprawdzić również w większych w hotelach, również tych zasilanych zieloną energią z instalacji fotowoltaicznej. Przykładem takiego rozwiązania jest realizacja firmy Hydro-ECO Technika Grzewcza - kolejnego laureata konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach, która zainstalowała pompy ciepła do celów grzewczych w hostelu pracowniczym. Sam obiekt jest już naprawdę ciekawą konstrukcją, ponieważ jest to hotel zbudowany z kontenerów modułowych. Zasila je zainstalowany zestaw kaskady dwóch pomp ciepła NIBE F2120 20 o mocy 2x16kW. A co zasila pompy ciepła? Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50kW. Oba rozwiązania tworzą naprawdę efektywny system energetyczny!

Wsparcie dla geotermii niskotemperaturowej
Projekt, czy montaż instalacji to jedno. Aby wykonać je poprawnie, potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia i dostępna wiedza. Niestety nie zawsze takie są dostępne i trzeba je dopiero opracować. Z tego względu, ostatnim laureatem konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach jest Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który otrzymał wyróżnienie za ocenę potencjału energetycznego i uwarunkowań środowiskowych dla wsparcia zrównoważonego rozwoju geotermii niskotemperaturowej. Dla aglomeracji Warszawy i Wrocławia oraz miejscowości: Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Lachowice, Mszana Górna, Muszyna, Piwniczna, Rabka, Sucha Beskidzka i Tylicz PIG-PIB opracował cyfrowe mapy potencjału płytkiej geotermii i zagrożeń hydrogeologicznych oraz środowiskowych. Dzięki informacjom przedstawionym na mapach można teraz wskazać najlepsze miejsca dla instalacji gruntowych pomp ciepła na danym obszarze i jednocześnie wstępnie oszacować ich moc oraz głębokość koniecznych do ich wykonania otworów wiertniczych. Dane z zakresu geotermii niskotemperaturowej zasiliły Centralną Bazę Danych Geologicznych. Nowo stworzona baza danych będzie służyć bieżącej aktualizacji i ewaluacji lokalnych i regionalnych warunków geologiczno-geotermicznych oraz przyszłemu tworzeniu map potencjału geotermii niskotemperaturowej.
Dodatkowe wyróżnienie od Redakcji Globenergia otrzymała również firma Wilgorz.

GRATULUJEMY!
To już wszyscy laureaci tegorocznej edycji konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach! Gratulujemy laureatom i zapraszamy wszystkich instalatorów do wzięcia udziału w konkursie już za rok!
Polecane
Najciekawsze inwestycje HVAC i PV nagrodzone podczas Targów ENEX – poznaj wyniki konkursu “Dobre Praktyki w Dobrych Rękach”

Forum Solar+ już za tydzień! Poznaj program i prelegentów
