Dobry klimat w modernizowanym domu: pompy ciepła i rekuperacja!

Dobry klimat w domu to podstawa! Może go zapewnić efektywne ogrzewanie. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Jak zadbać o dobry klimat w modernizowanym domu?

Zdjęcie autora: Stiebel Eltron
Zdjęcie autora: Stiebel Eltron

Stiebel Eltron

Producent pomp ciepła

Podziel się

Wysokoefektywne urządzenia grzewcze jakimi są pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Należy jednak pamiętać, że aby pompa ciepła w jak najlepszy i najbardziej efektywny sposób ogrzewała stary dom, powinien on najpierw zostać poddany termomodernizacji. Budynek powinien zostać ocieplony, a okna wymienione. Dzięki temu, będzie można ograniczyć straty energii, a stary budynek będzie spełniał standardy dzisiejszego budownictwa. Trudno jednak doprowadzić budynek do takiego standardu, jakby był budowany od nowa. Warto więc wiedzieć, że pompy ciepła przeznaczone do modernizowanych i nowych budynków różnią się. W starym domu częściej możemy spotkać grzejniki, które potrzebują wyższej temperatury zasilania niż ogrzewanie podłogowe. To bardzo ważna różnica w kontekście doboru pompy ciepła. Na rynku są dostępne wysokotemperaturowe urządzenia, które powstały specjalnie z myślą o modernizowanych budynkach. Takie rozwiązania można znaleźć między innymi w ofercie firmy Stiebel Eltron.

Do modernizowanego domu Stiebel Eltron oferuje szereg pakietów z pompą ciepła HPA-O Premium. To pompy ciepła, które zapewniają wysoką temperaturę zasilania nawet przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej. Dzięki temu nie ma przeszkód, aby stosować je również w budynkach wyposażonych w instalację grzejnikową. Technologia inwerterowa płynnie dopasowuje moc pompy ciepła do aktualnego zapotrzebowania budynku, co przekłada się na bardzo wydajną, oszczędną i cichą pracę. HPA-O Premium zapewniają zadowalające parametry pracy przez cały rok. Modele w wersji C/CS posiadają zintegrowaną funkcję chłodzenia, dlatego przy budowie nowego domu warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego lub konwektorów wentylatorowych. Dzięki nim można z łatwością chłodzić dom latem przy użyciu jednego urządzenia. 

Pakiet składa się z pompy ciepła powietrze-woda do montażu zewnętrznego do ogrzewania i chłodzenia oraz wieży hydraulicznej HSBC 200. Co inwestor może dzięki niemu zyskać? Podsumujmy!

  • Technologia inwerterowa zapewnia wysoką sprawność i niskie koszty energii
  • Niska emisja hałasu podczas pracy jest możliwa dzięki przemyślanej konstrukcji urządzenia
  • W trybie nocnym (funkcja „Silent Mode”)istnieje możliwość dodatkowego wyciszenia
  • Temperatura zasilania do 75°C gwarantuje pierwszorzędny komfort ciepłej wody i szeroki zakres stosowania, niezależnie od systemu grzewczego
  • Pompa ciepła zajmuje o połowę mniej powierzchni ustawienia niż dwa osobne zasobniki
  • Istnieje możliwość podłączenia dwóch obiegów grzewczych
  • Wbudowany regulator pompy ciepła pozwala na jeszcze szybszy montaż całej instalacji

Warto wiedzieć, że uzupełnieniem zestawów jest kolekcja pakietów rozszerzających z zasobnikami c.w.u. oraz buforami. Dedykowaną ofertę można uzyskać wysyłając formularz na stronie docelowej Monoblok: pierwszorzędna pompa ciepła.

Odpowiednia wentylacja jest bardzo ważna! 

Ocieplenie budynku, wymiana okien i źródła ciepła to nie wszystko, o czym należy pamiętać przy modernizacji budynku. Często zapominamy, jak ważna jest wentylacja. Brak prawidłowo działającej wentylacji, nie pozwala na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu dla organizmu człowieka, co niestety idzie w parze z pogarszającym się samopoczuciem i stanem zdrowia. Niedostateczna wymiana powietrza może spowodować między innymi: bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie przemęczenia, podrażnienie błon śluzowych, a także zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, podatność na alergię oraz infekcje dróg oddechowych. 

Komfort i zdrowie człowieka nie są jedynymi istotnymi elementami świadczącymi o potrzebie wentylacji. Równie znaczący jest jej wpływ na stan techniczny budynku. Wentylacja naturalna w budynkach po przeprowadzonej termomodernizacji często przestaje działać efektywnie. Wzrost szczelności powoduje, że powietrze zewnętrzne ma utrudnione możliwości wpłynięcia do pomieszczenia. 

Ograniczenia w wymianie powietrza powodują, że budynek zaczyna przypominać termos lub szczelny słoik, a woda skraplająca się na ścianach może stać się powodem powstawania grzybów i pleśni. Efekt jest taki, że termomodernizacja, która miała na celu zmniejszenie kosztów ogrzania budynku, może stać się powodem pogorszenia stanu technicznego obiektu oraz samopoczucia mieszkańców. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec, a oprócz tego pozwalają na odzysk energii! Takie rozwiązania ma w swojej ofercie Stiebel Eltron.

Decentralna wentylacja VLR 70 L Trend EU od STIEBEL ELTRON to doskonałe rozwiązanie do budynków modernizowanych, choć warto wiedzieć, że sprawdzi się również w nowych budynkach. To rozwiązanie do pomieszczeń, w których nie można zainstalować centralnego systemu dystrybucji powietrza. Rozwiązanie wykorzystuje mniejsze jednostki, które montuje się bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku.

Jednostka decentralnego systemu wentylacji VLR 70 L Trend EU wyposażona jest w energooszczędny wentylator EC, dlatego system działa wydajnie i cicho. Oprócz tego posiada ona doskonały system podwójnej filtracji. Zewnętrzny filtr G2 zatrzymuje grubsze zanieczyszczenia oraz owady, natomiast filtr F7 po stronie wewnętrznej stanowi skuteczną ochronę przeciwpyłkową, którą docenią, nie tylko alergicy. Zintegrowany wymiennik jednostki VLR 70 L odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. W efekcie ten zdecentralizowany system wentylacji minimalizuje również straty ciepła, a to przekłada się na niższe wydatki na ogrzewanie. System VLR 70 L jest wspaniałym uzupełnieniem nowoczesnego systemu grzewczego z udziałem pomp ciepła.

Dzięki temu, w modernizowanym budynku powietrze jest czyste i świeże, a komfort i stan techniczny budynku utrzymane w jak najlepszym porządku. Efekt? Pompy ciepła i rekuperacja wpływają na dobry klimat w Twoim modernizowanym domu!

Materiał powstał w ramach kampanii "Dobry klimat w domu: pompy ciepła i rekuperacja!" Stiebel Eltron