Minister Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, w rozmowie z Radiem Zet wypowiadała się na temat transformacji Polski w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. To niezwykle trudny temat, a w obliczu zbliżających się wyborów, politycy muszą szczególnie uważać na to co mówią, zwłaszcza w tak gorących tematach.

Czy przejście na gospodarkę niskoemisyjną oznaczałoby koniec dla polskiego przemysłu? Jak wyglądają plany na wycofywanie się z węgla? Co zmieniła ustawa OZE? Przedstawiamy wypowiedź Jadwigi Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości.

Co oznacza dla Polski przejście z gospodarki węglowej na niskoemisyjna? Czy mogłoby zaszkodzić Polskom?

Oczywiście mówimy o kosztach transformacji. Trudno mi sobie wyobrazić polityka, który powiedziałby: “od 1 stycznia zero węgla w Polsce”. Byłoby to niebezpieczne dla naszego systemu energetycznego i nie dalibyśmy rady udźwignąć tego ekonomicznie.

Skąd płynie do nas węgiel? Kto jest największym importerem węgla z Rosji?

Węgiel płynie do nas nie tylko z Rosji, a z różnych kierunków. Pamiętajmy, kto jest największym importerem węgla z Rosji: Niemcy, nasz zachodni sąsiad. To tam, gospodarka konsumuje dzisiaj najwięcej węgla. Oczywiście nie na osobę, ale w ujęciu ogólnym.

Czy Polska zakłada wycofanie się z węgla?

Polska wycofywanie się z węgla ma założone, tylko musi być to do udźwignięcia gospodarczego. Gdybyśmy zadekretowali zbyt szybkie działania, albo zbyt duże obciążenie kosztami do uprawnień emisjami CO2, oznaczałoby to pozbawienie konkurencyjności polskiej gospodarki. Oznaczałoby to powiedzenie hutom szkła czy hutom stali, że zamykamy ten przemysł z dnia na dzień. Dlatego uważam, że jest to odrobinę niepoważne.

Możemy powiedzieć publicystycznie: od stycznia podatek węglowy w górę! Ale co by to dało? My mówimy: “tak, chcemy wyeliminować emisję CO2, chcemy odejść od węgla, ale prosimy o mechanizm sprawiedliwej transformacji”. Transformacja będzie nas dużo kosztowała. Będzie też kosztowała małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jesteśmy gotowi na zmiany i dlatego przygotowujemy ekspertyzę gospodarki niskoemisyjnej. W grudniu będzie gotowa całość, razem z modelami matematycznymi, a na koniec września – wstępna kalkulacja, po to by przygotować premiera na wystąpienie w październiku przy Radzie Europejskiej.

Proces korzystnych zmian

Zwracam uwagę, że transformacja i demokratyzacja w Polsce systemu wytwarzania energii zaczęła się w Polsce bardzo intensywnie od początku tego roku. Działa program Energia+, a w tym momencie dochodzimy do 1 GW z rozproszonej fotowoltaiki prosumenckiej.

Inwestycje jakie zadeklarowała Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron w energetykę wiatrową i duże instalacje solarne, spowodują, że będziemy mieli w polskim miksie energetycznym relatywnie coraz więcej OZE.

Ten rok jest naprawdę rokiem przełomowym. Wykonaliśmy ogromną pracę i pokonaliśmy kryzys energetyczny z ubiegłego roku związany ze wzrostem cen. Myślę, że wyciągnęliśmy dobre wnioski i wprowadziliśmy odpowiednie zmiany legislacyjne w ustawie o OZE. Fundusze które wspierają instalacje fotowoltaiczne są tak duże, że dzisiaj branża fotowoltaiczna mówi do mnie: “Pani Minister, 4 tygodnie to jest minimum jakie daję klientowi, bo mamy takie zatrzęsienie klientów.”
Polska przestawia się na energetykę odnawialną i od tego procesu nie ma odwrotu!

Wierzymy, że tak jest naprawdę, a polskie odejście od węgla nastąpi maksymalnie szybko.

Nowelizacja ustawy o OZE  wprowadziła nowe możliwości dla przedsiębiorców! Porozmawiajmy o tym na II Kongresie Trendy Energetyczne!

Redakcja GLOBEnergia