Dodatek elektryczny do pomp ciepła, ale nie dla bojlerów elektrycznych i fotowoltaiki
Od wczoraj można składać wnioski o tzw. dodatek elektryczny. Są to jednorazowe środki finansowe dla osób ogrzewających domy za pomocą technologii elektrycznych. Wśród nich są pompy ciepła. Nie wszystkie gospodarstwa domowe otrzymają środki. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Podziel się
Z założenia dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym, którym głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej od 1 grudnia 2022 r. można już składać wnioski w urzędach gmin.
Dodatek elektryczny
Dodatek elektryczny to jednorazowe świadczenie, które jest uzależnione od poziomu konsumpcji energii w domach.
- 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
- 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).
Urzędy oczekują wniosków od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Środki powinny znaleźć się na kontach Polaków do końca marca przyszłego roku.
Warunki otrzymania dodatku elektrycznego
Aby otrzymać dodatek elektryczny, odbiorca musi wskazać urządzenie jako główne źródła ogrzewania. Są to najczęściej kotły elektryczne lub pompy ciepła. Deklaracja do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) powinna być złożona do 11 sierpnia 2022 roku.
Masz pompę ciepła, ale zainwestowałeś w fotowoltaikę? Nie otrzymasz dodatku
Rząd od początku wskazywał, że gospodarstwa domowe, które posiadają pompy ciepła, ale też instalacje fotowoltaiczne, nie otrzymają dofinansowania. Ministerstwo klimatu i środowiska wyjaśniło dokładnie, komu nie przysługuje dofinansowanie. Są to:
- gospodarstwa domowe posiadające mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
- gospodarstwa domowe posiadające pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV,
- gospodarstwa domowe objęte pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego,
- osoby w gospodarstwie domowym, objęte pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła,
- osoby w gospodarstwie domowym, na potrzeby której zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw
Co z bojlerami elektrycznymi?
Na forach często pojawiają się pytania o możliwość otrzymania dodatku elektrycznego w przypadku wykorzystywania bojlera elektrycznego. Z tym pytaniem zwrócił się infor.pl do resortu klimatu i środowiska. Ważne jest, aby gospodarstwo domowe wskazało bojler jako kluczowe źródło ogrzewania domów. Resort wyjaśnia, że przeważnie bojlery elektryczne służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u), więc nie mogą stanowić głównego źródła ogrzewania, co oznacza, że ich użytkownik nie ma prawa do ubiegania się o dodatek elektryczny. Warto podkreślić, że każde gospodarstwo domowe składa wniosek wraz z oświadczeniem, że podane informacje są prawdą pod groźba odpowiedzialności karnej.
Źródło: gov.pl, Twitter, infor.pl