Dodatek węglowy ruszy w sierpniu! Czy będzie też dodatek do pelletu? Ministerstwo wyjaśnia

Tej zimy Polacy będą mogli przeznaczyć na prezenty świąteczne znacznie mniej niż w poprzednich latach. Większą część budżetów domowych pochłoną wydatki na ogrzewanie. Niektórzy unikną tego scenariusza ze względu na wprowadzony dodatek węglowy. Choć wyższe koszty ogrzewania będą dotyczyły wszystkich nośników energii, to na dodatek będą mogli liczyć tylko ogrzewający węglem. Ale czy na pewno? Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia.

Podziel się
Wniosek o dodatek węglowy - kiedy złożyć
Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do gminy, a jego wzór będzie jednolity dla całej Polski. Zgodnie z treścią ustawy, datą końcową składania wniosków będzie 30 listopada 2022 r. Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu - właśnie wtedy będzie można składać wnioski o dodatek węglowy. Na ten moment ustawę czekają jeszcze prace w senacie i ponowne głosowanie w sejmie. Senat zajmie się ustawą o dodatku węglowym na 47. posiedzeniu Senatu, czyli w 3 i 4 sierpnia. Po wprowadzeniu poprawek w Senacie ustawa wróci do Sejmu, gdzie koalicja rządząca prawdopodobnie odrzuci poprawki zgłoszone przez senat.
Dodatek do pelletu?
Zdaniem opozycji ustawa o dodatku węglowym jest niesprawiedliwa. Projekt zakłada bowiem wsparcie tylko dla ogrzewających węglem. Poseł Paweł Szramka 5 lipca 2022 r. zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) z pytaniem, czy rząd planuje wprowadzenie jakiegoś rodzaju mechanizmów chroniących gospodarstwa domowe przed podwyżkami także w przypadku pelletu opałowego.
W odpowiedzi MKiŚ zaznaczono, że resort monitoruje obecną sytuację rynkową w zakresie rosnących cen poszczególnych surowców i nośników energii. Resort zaznaczył, że analizuje możliwości w zakresie objęcia wsparciem gospodarstw domowych, które wykorzystują do celów grzewczych surowce takie jak np. pellet drzewny lub drewno.
“Informacje w tym zakresie zostaną przekazane niezwłocznie po wypracowaniu dedykowanych rozwiązań.” - dodaje MKiŚ.
- Zobacz również: Pomoc na najbliższą zimę czy rozdawanie pieniędzy? Dodatek węglowy okiem Redakcji GLOBENERGIA
Dodatek węglowy - dlaczego węgiel jest faworyzowany?
Dodatek węglowy ma wspierać tylko te gospodarstwa domowe, które ogrzewają swoje domy węglem. Z taką formą wsparcia nie chce zgodzić się opozycja oraz organizacje społeczne. W odpowiedzi na ustawę o dodatku węglowym pojawiła się inicjatywa społeczna, która proponuje by dodatek węglowy został zastąpiony przez dodatek energetyczny. Więcej o tej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wyjaśnia, że przygotowane obecnie i procedowane na etapie prac parlamentarnych przepisy dotyczące tzw. dodatku węglowego, związane są bezpośrednio z sytuacją, która jest konsekwencją wprowadzenia przez Unię Europejską embarga na węgiel sprowadzany z Federacji Rosyjskiej.
“W związku z tym obecne wsparcie dedykowane jest gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest właśnie węgiel kamienny.” - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dodatek osłonowy
Jednocześnie MKiŚ zaznacza, że w dalszym ciągu możliwe jest skorzystanie z dodatku osłonowego. Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy tłumaczyliśmy w artykule dostępnym TUTAJ.
“Dodatek osłonowy jest kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.” - czytamy w odpowiedzi na interpelację posła Szramki.
Resort klimatu przypomina, że dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Szczegółowe informacje wraz ze stosownym o dodatku osłonowym dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Źródło: sejm.gov.pl