Dodatki dla ogrzewających domy energią elektryczną nie dla prosumentów?

Kilka dni temu rząd zapowiedział wdrożenie tzw. tarczy solidarnościowej, która zakłada gwarancyjną ceny energii dla gospodarstw domowych. Zapowiedziano też dopłatę w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się energią elektryczną, w tym pompami ciepła. Według nieoficjalnych ustaleń, dodatki nie będą przysługiwać właścicielom mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

Dodatki dla ogrzewających się głównie za pomocą energii elektrycznej są rozwiązaniem mającym ulżyć gospodarstwom domowym w dobie rosnących cen energii. Możliwe, że jest też odpowiedź na krytykę związaną z niesprawiedliwym przyznawaniem wcześniej zapowiadanych dodatków do węgla, gazu, pelletu, LPG oraz drewna kawałkowego, co wyłączyło z pomocy osoby, które zainwestowały np. w pompy ciepła. 

Kilka dni temu Polski Alarm Smogowy (PAS) apelował do premiera Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. W trudnej sytuacji może być milion gospodarstw domowych, których w najbliższym sezonie grzewczym może nie stać na ogrzanie swoich mieszkań. Organizacja zaproponowała zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok. Obecnie zaproponowany limit wynosi 2000-2600 kWh.

- Ogrzewanie 60 metrowego mieszkania w starym budownictwie może pochłonąć nawet ponad 5000 kWh/rok i jest to zużycie związane jedynie z ogrzewaniem – wskazywał Andrzej Guła, lider PAS.

Dodatki nie dla prosumentów?

Na razie nie są znane szczegóły programu i warunki przyznawania dotacji. Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, dodatki dla ogrzewających domy głównie za pomocą urządzeń elektrycznych nie będą przysługiwać osobom, które wcześniej zdecydowały się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Jak na razie nie zostały jednak przedstawione szczegóły dotyczące warunków przyznawania dodatków. Nie poinformowano też o potencjalnych terminach wprowadzenia dodatków. Z pewnością prosumenci mogą liczyć na tańszą eksploatację domów, dlatego możliwe, że nie będą im przysługiwały dodatki. Warto dodać, że część prosumentów skorzystała już dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych w ramach programów „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, co oznacza, że otrzymały już wsparcie ze środków publicznych.

Warto przypomnieć, że Sejm podczas procedowania przepisów w zakresie dodatków dla ogrzewających gazem, pelletem i innymi źródłami ciepła, nie przyjął propozycji Senatu, aby dodatkiem objąć również gospodarstwa domowe ogrzewane energią elektryczną.

Źródło: KPRM, PAS, Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz również