Greg Baker, brytyjski Minister ds. Energii i Klimatu potwierdził wprowadzenie systemu dofinansowania dla gospodarstw domowych do ciepła wytwarzanego z odnawialnych źródeł energii (Renewable Heating Incentive, RHI). Dzięki temu gospodarstwa domowe będą mogły otrzymywać corocznie dotnansowanie za ciepło wytworzone przez pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę.
Poziomy taryfowe dofinansowania w systemie Feed In Tariff zostały ustalone na 7,3p/kWh (ok. 37 gr/kWh) dla powietrznych pomp ciepła, 18,8p/kWh (ok. 94 gr/kWh) dla gruntowych pomp ciepła, 12,2p/kWh ( ok. 61 gr/kWh) dla kotłów na biomasę i 19,2p/kWh (ok. 96 gr/kWh) dla kolektorów słonecznych. Wypłaty będą realizowane co kwartał przez 7 lat. Taryfy zostały ustalone na poziomie, który odzwierciedla przewidywany koszt wytwarzania ciepła przez 20 lat. Konsumenci, którzy zdecydują się na system pomiarowy i monitoring mogą liczyć dodatkowo na dopłaty w wysokości 230 funtów w przypadku pomp ciepła i 200 funtów w przypadku kotłów na biomasę.
Nowa forma wsparcia została stworzona przede wszystkim w celu promowania technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii w domach. Ponadto ma za zadanie dalszą redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery, pomoc w osiągnięciu krajowych celów w zakresie OZE, oraz pozwolić zaoszczędzić mieszkańcom pieniądze za rachunki. Program wsparcia RHI jest pierwszym takim systemem na świecie, w sektorze przemysłowym istnieje już od 2011 roku.

Rys.2 Porównanie przybliżonych ilości OZE dla różnych technologii i kosztu inwestycyjnego całej instalacji ok. 50.000 zł (źródło PORT PC)
Źródło: PORT PC/ EHPA