Program Prosument funkcjonuje od tego roku i będzie funkcjonował jeszcze przez kilka lat. O wiele zmian, dotyczących zapisów programu postuluje i będzie postulowała branża fotowoltaiczna.

Wszystko dlatego, że rynek fotowoltaiczny jest rynkiem wyjątkowo młodym. Firmy są młode, a jednocześnie niedokapitalizowane. Jest to pewien problem w stosunku do techniki grzewczej. Czy Bank nie ma pomysłu by uruchomić równolegle dofinansowanie pomostowe firm instalatorskich zainteresowanych udziałem w programie Prosument?

„W ramach programu Prosument nie możemy jednocześnie kredytować i inwestora, i wykonawcy, bo wtedy ryzyko banku byłoby po dwóch stronach. Z jednej strony zaspokajalibyśmy firmę udzielając jej kredytu obrotowego, a z drugiej strony ryzyko ponosilibyśmy kredytując jej klientów. Wydaje mi się, że instalatorzy i wykonawcy w pierwszej kolejności powinni zweryfikować ofertę tych banków, w których posiadają główne konta firmowe.

Istnieje spora szansa na to, że w swoich macierzystych placówkach uzyskają atrakcyjne warunki kredytowe, tym bardziej, że jest już nieco doświadczeń na rynku mikroinstalacji OZE i można zweryfikować, czy firma znalazła na nim swoje miejsce. Ponadto skala rozwoju rynku w najbliższych latach także jest zdefiniowana, wiemy jakie wolumeny przeznaczył NFOŚiGW na wsparcie w programie Prosument, wiemy też jakie wolumeny mocy mogą zaistnieć w systemie feed in tarif, co zostało zapisane wprost w Ustawie OZE.” – Komentuje Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.


Cała rozmowa z Głównym Ekologiem Banku Ochrony Środowiska – Anną Żyłą już w listopadowej GLOBEnergia Plus
EMISJA 16 listopada 2015

Rozmowa z Anną Żyłą odbyła się w ramach GLOBU PEŁNEGO ENERGII w Poznaniu. Rozmawiano o zmianach w programie prosument, przewidzianych na przyszły rok, o najczęstszych błędach klientów oraz o to, jak może się skrócić czas oczekiwania na uruchomienie środków w ramach programu.