Panasonic zainstalował pompę ciepła ECOg w domu opieki dla osób starszych w Montcenis we Francji. Dzięki wysokim parametrom technicznym urządzenie jest w stanie pokryć 75 proc. zapotrzebowania cieplnego obiektu przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektrycznej.

Dom opieki w Montcenis (departament Saona i Loara) został zbudowany pod koniec 2012 r. Na łączną powierzchnię kompleksu o metrażu 6100 m2 składają się główny trzypiętrowy budynek, mieszczący wspólne pomieszczenia, biura i kuchnie, oraz dodatkowe obiekty mieszkalne z 85 pokojami. Placówka zajmuje się  osobami powyżej 60. roku życia, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać i wymagają stałej opieki medycznej. Wszystkie budynki kompleksu zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wysokiej efektywności energetycznej oraz termicznej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w tym odpowiedniej izolacji, obiekty spełniają szereg obowiązujących we Francji norm. Głównym zadaniem projektantów było utrzymanie niskich kosztów funkcjonowania placówk ii efektywne zapewnienie komfortu termicznego. Biorąc pod uwagę jej profil i zmienne, zależnie od pory roku, potrzeby mieszkańców, system powinien zapewniać chłodzenie lub ogrzewanie oraz produkcję ciepłej wody użytkowej.

Odpowiedzią na te wymagania może być systemy zasilany pompą ciepła. Dostarczona pompa ciepła ECOg spełnia konieczne wytyczne, a także, co ważne szczególnie w ośrodku tego typu, emituje hałas na stosunkowo niskim poziomie, dzięki czemu nie jest uciążliwa dla rezydentów ośrodka. Jednostka zewnętrzna jest połączona z siecią grzejników o niskim zużyciu energii i pokrywa 75 proc. potrzeb cieplnych obiektu. Reszta zapotrzebowania i zapotrzebowanie szczytowe zaspokajane jest przez dwa kondensacyjne kotły gazowe. Urządzenie zaspokaja również 15 proc. zapotrzebowania na ciepłą wodę, która pochodzi z odzysku ciepła z systemu ECOg.
Pompy Panasonic ECOg
Linia gazowych pomp ciepła ECOg obejmuje agregaty o mocy nominalnej od 16 do 30 KM. Modele dwururowe pozwalają na alternatywną produkcję chłodu i ciepła, jednostki trzyrurowe na ich jednoczesne wytwarzanie, natomiast agregaty High Power (HP) generują ciepło lub chłód, a dodatkowo – energię elektryczną na potrzeby działania samego urządzenia. Dzięki specjalnemu generatorowi o mocy 2 kW i sprawności 40 proc. pompa ECOg HP pobiera 100 W energii, czyli tyle co najmocniejsza do niedawna żarówka i 1 proc. tego, co wymagają typowe systemy VRF, a jednocześnie jest w stanie wytwarzać 85 kW mocy chłodniczej lub 95 kW mocy grzewczej. W efekcie nowe modele ECOg HP mogą być z powodzeniem stosowane w tych obiektach, w których dostęp do elektryczności jest ograniczony. Stanowiąc alternatywę dla pieca gazowego i chillera jako źródła ciepła, chłodu i c.w.u., zapewniają oszczędność miejsca, co przekłada się na możliwość zagospodarowania większej przestrzeni użytkowej.
Modele dwururowe zostały również wyposażone w system odzysku ciepła pochodzącego z wody chłodzącej silnik. Dzięki ciepłu odpadowemu nowe pompy ECOg nie wymagają uruchomienia cyklu rozmrażania i gwarantują nieprzerwane funkcjonowanie nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych poniżej -20 stopni Celsjusza. W trybie chłodzenia i grzania (gdy temperatura zewnętrzna przekracza 7 stopni) nadwyżka ciepła z silnika może również zostać wykorzystana do produkcji gorącej wody użytkowej o temperaturze 75 stopni.
Źródło: Panasonic