Rozwiązania energooszczędne stosowane przy budowie domu pasywnego wymagają zainwestowania większej ilości pieniędzy, niż w przypadku budowy konwencjonalnego domu. Mimo to są opłacalne, pozwalają bowiem na płacenie znacznie mniejszych rachunków. Inwestycja po jakimś czasie się zwraca. Nic dziwnego, że budownictwo pasywne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć przed przystąpieniem do budowy domu energooszczędnego?

Liczy się lokalizacja, projekt i materiały

Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu pasywnego, musimy pamiętać o odpowiednim doborze działki, tak aby była jak najbardziej nasłoneczniona. Warto też zainteresować się tym, czy w danej gminie czy powiecie istnieje program wsparcia finansowego na budowę domu pasywnego” – radzi Paweł Trzciński, ekspert firmy Budvar.

Dobry dom pasywny musi charakteryzować się przede wszystkim wysokim współczynnikiem energooszczędności, a także dobrą cyrkulacją powietrza. Budynek powinien być zarówno właściwie zaprojektowany, jak i wykonany przy użyciu odpowiednich materiałów, o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Bardzo ważne jest należyte zaizolowanie przegród zewnętrznych oraz dachu. Niezwykle istotny jest również wybór okien oraz eliminacja tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Różnica w cenach energooszczędnych i tradycyjnych produktów – nie zawsze wysoka

Energooszczędne produkty są droższe od tradycyjnych. Różnica cenowa nie zawsze jest jednak bardzo duża. Przykładem są okna. Te o zwiększonej liczbie komór i lepszym współczynniku przenikania ciepła można kupić w zbliżonej cenie do standardowych. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy okna, które wybieramy, są potrójnie uszczelnione i wystarczająco oszklone.

Nie tylko wybór produktu ma jednak znaczenie. Aby okna były szczelne, zapewniały ciepło w domu oraz chroniły przed hałasem, muszą zostać właściwie zamontowane. Nie mogą powstać mostki termiczne. „Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w tzw. ciepłym montażu, i takie rozwiązania należy wybierać” – mówi ekspert.

Jak poradzić sobie, gdy prąd i ciepło drożeje?

W związku z uruchomieniem nowych bloków energetycznych ceny prądu rosną. Podrożeć ma również ciepło. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zwiększanie efektywności energetycznej. Może w tym pomóc profesjonalnie wykonany audyt energetyczny. Dobrym pomysłem jest wymiana oświetlenia z tradycyjnych żarówek na LED, oraz zadbanie o to, żeby znajdujące się w budynku urządzenia AGD były możliwie najwyższej klasy energetycznej. W obliczu zapowiadanych podwyżek cen zarówno opału (przede wszystkim węgla) oraz kotłów, warto pomyśleć o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła. Zmiany, jakie obecnie dotykają polską energetykę, mogą mieć znaczący wpływ na codzienne życie w postaci podwyższonych rachunków za energię – na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić.

Źródło: infoWire.pl

Redakcja GLOBEnergia