Standard narzuca na architektów konieczność stosowania dodatkowego zestawu reguł projektowania. Projekt budynku w standardzie pasywnym musi brać pod uwagę:

•    Odpowiednią orientację budynku względem stron świata gwarantującą jak najlepsze wykorzystanie energii słońca.
•    Kompaktowy kształt bryły ograniczający straty energii przez powierzchnie przegród.
•    Większe przeszklenia po stronie południowej, a ograniczone po stronie północnej zwiększające zyski energetyczne ze słońca i ale jednocześnie ograniczające straty energii przez okna.
•    Odpowiednio grubą i ciągłą warstwę ocieplenia.
•    Ograniczanie rozwiązań powodujących mostki termiczne.
•    Zaplanowanie miejsca na przewody wentylacji mechanicznej.
•    Zapewnienie szczelnej powietrznie powłoki budynku.
•    Odpowiedni system zacienienia budynku chroniący jego wnętrze przed przegrzaniem.
•    Przeliczenie bilansu energetycznego budynku w różnych porach roku i w różnych warunkach i na jego podstawie dobór odpowiedniego systemu grzewczo-chłodzącego zapewniającego komfort.

Stosowanie tego dodatkowego zestawu zasad związanych ze standardem pasywnym wcale nie oznacza (wbrew krążącym mitom)  konieczności rezygnacji czy nawet ograniczania estetyki projektowanego budynku. Wręcz przeciwnie, standard pasywny poprzez narzucenie dodatkowych reguł, wymusza na architektach stosowanie nowych, indywidualnych rozwiązań prowadzących do powstania pięknych i niepowtarzalnych projektów. To od kreatywności i wiedzy architektów zależy czy projekty, które stworzą, będą ciekawe, estetyczne i czy jednocześnie spełnią wymagania standardu pasywnego. Oczywiście, jak w każdym innym projekcie, równie ważne jest by zaproponowane rozwiązania były równocześnie funkcjonalne oraz ekonomicznie i praktycznie wykonywalne.

Dom z ogrodem zimowym jest projektem, który w doskonały sposób łączy w sobie wszystkie korzyści indywidualnego projektu z korzyściami płynącymi z zastosowania standardu pasywnego.

•    Funkcja – Budynek mieszkalny
•    Lokalizacja – okolice Warszawy
•    Inwestor – prywatny
•    Powierzchnia użytkowa – 204,3 m2
•    Realizacja – 2015
•    Nagrody/certyfikaty – w trakcie certyfikacji przez Passive Hause Instytut w Darmstadt

INSTALACJE
Budynek wyposażony jest w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, który dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń i jednocześnie odzyskuje ciepło z powietrza zużytego. Instalacja zaprojektowana jest w taki sposób by nie ingerować wizualnie w projekt wnętrz w budynku. Centrala wentylacyjna posiada wysokie parametry sprawności, jak również certyfikaty.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, odnośnie ogrzewania budynku i zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową przeanalizowano kilka wariantów. W analizie brano pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne jak i eksploatacyjne. W analizie porównano zarówno ogrzewanie gazem, jak również pompę ciepła powietrze-woda i woda-woda. W związku z małą ilością ciepła potrzebnego do ogrzania budynku, najkorzystniejszym rozwiązaniem okazała się pompa ciepła powietrze-woda, w tym wypadku Waterkotte Basic Line Ai1 Air o mocy zaledwie 6kW. Pompa posiada wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o poj. 170 l.

 

Fot. System mat kapilarnych BeKa

Dodatkowym argumentem za zastosowaniem pompy ciepłą była możliwość wykorzystania jej do pasywnego chłodzenia budynku. Ciepło i chłód przekazane zostaną do budynku za pomocą fundamentu grzewczego i mat kapilarnych Beka na piętrze.


Pompa ciepła Waterkotte Basic Line Ai1 Air

Dodatkowym elementem nie wymaganym w klasycznym budynku pasywnym, ale zastosowanym w tym budynku jest instalacja PV – panele fotowoltaiczne.

Łączna moc instalacji zamontowanej na dachu wynosi 10 kWp. Jest to sporo jak na tej wielkości obiekt, jednak inwestor zdecydował o maksymalnym wykorzystaniu powierzchni dachu, który ma wyjątkowo korzystną południową ekspozycję bez zacienień. Dzięki tej instalacji budynek będzie dodatnio energetyczny – czyli będzie produkował więcej energii, niż sam potrzebuje. Dzięki instalacji PV i wykorzystaniu pompy ciepła „Dom z ogrodem zimowym” będzie pierwszym w Polsce budynkiem certyfikowanym w podwyższonym standardzie Passive House Plus.

„Dom z ogrodem zimowym” pokazuje, że projektowanie i budowa domów w standardzie pasywnym – komfortowych, super energooszczędnych, o wysokiej, weryfikowalnej jakości wykonania, nie oznacza konieczności zawierania kompromisów z estetyką  budynku. Oszczędności energii oraz wyższa wartość budynku otrzymywana przez inwestora w pełni rekompensuje dodatkowe koszty ponoszone w tego rodzaju projekcie, czyniąc standard pasywny najbardziej ekonomicznym sposobem budowy domów.

Autorzy – Agnieszka Kapłańska, Agnieszka Figielek
Współpraca: Hennlich Sp. z o.o.


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały artykuł!

appstore        google play

Redakcja GLOBEnergia

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia