Domowych magazynów energii więcej nawet o 11 GWh w 2024 roku
Według analityków z firmy EUPD Research, w 2024 roku w Europie zostanie zainstalowanych w sumie 11 GWh domowych magazynów energii. Systemy te, o pojemności do 20 kWh, zyskują na popularności, szczególnie na rynkach wschodzących. Przeprowadzone badanie wśród krajów ze zwiększonym zapotrzebowaniem wymienia Polskę i Węgry.
Podziel się
Zmienność trendów
EUPD Research prognozuje, że europejski rynek domowych magazynów energii (BESS) o pojemności do 20 kWh będzie się rozwijał zwłaszcza w nadchodzących miesiącach. W swoim raporcie "Electrical Energy Storage Report Europe" analitycy przewidują, że w pierwszej połowie 2024 roku zostanie zainstalowanych około 5 GWh nowych magazynów, a w drugiej połowie roku – kolejne 6 GWh. Pomimo tych pozytywnych prognoz, w największych krajach europejskich tempo wzrostu może nieco zwolnić, a w przypadku Niemiec liczba nowych instalacji może nawet spaść. Rynek magazynów energii u naszych zachodnich sąsiadów jest jednym z największych w Europie. Mimo tego, analitycy spodziewają się tam spadku nowych instalacji o 5% w porównaniu do poprzedniego roku.
W Niemczech, według danych EUPD Research, w pierwszej połowie 2024 roku zainstalowano około 270 000 domowych magazynów energii. Jest to wynik zbliżony do analogicznego okresu w poprzednim roku. Przyczyną tego spadku jest mniejsza niepewność co do dostaw energii elektrycznej po zakończeniu wojny na Ukrainie. Wcześniej był to największy motor napędowy dla popularności systemów magazynowania w Niemczech i Włoszech. A to przecież dwa największe rynki magazynów energii w Europie. To śmiałe sformułowanie, ale niestety trzeba stwierdzić, że Europejczycy już przyzwyczaili się do wojny. Mniej boimy się blackoutów i problemów z dostawami paliw. Stąd też spadek zainteresowania akumulatorami na wspomnianych rynkach.
Rynki wschodzące – Polska i Węgry na czele
Rynek domowych magazynów energii w Europie ma przed sobą perspektywy dalszego wzrostu, choć tempo tego wzrostu będzie zależało od specyfiki poszczególnych krajów i ich zapotrzebowania na elastyczne i niezależne źródła energii.
Poniższa grafika prognozuje jak rozłożą się udziały poszczególnych państw na rynku magazynów energii w tym roku. Analizowany jest segment magazynów o pojemności mniejszej niż 20 kWh.
Źródło: EUPD Research
Sytuacja na europejskich rynkach jest zróżnicowana. Polska i Węgry, jako rynki wschodzące, mają według EUPD Research odnotować znaczny wzrost. Ma być to szczególnie widoczne zwłaszcza w czwartym kwartale 2024 roku. Głównymi czynnikami napędzającymi wzrost są liczne instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych oraz potrzeba większej elastyczności sieci energetycznej. W przeciwieństwie do tego, na rynkach takich jak Szwecja i Czechy, gdzie w ubiegłym roku odnotowano wysoki wzrost, tempo rozwoju ma się spowolnić.
Źródło: EUPD Research