Polskie Domy Drewniane są firmą deweloperską budującą energooszczędne budynki mieszkalne. Jest to spółka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (99 proc. akcji) i Banku Ochrony Środowiska (1 proc.). Jej zadaniem jest komercyjna budowa domów drewnianych, ale również w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Spółka, która funkcjonuje od 2019 roku, chce wykorzystać krajowy potencjał przemysłu drzewnego i budowlanego oraz bazy surowcowej.

Na jednym z osiedli w Środzie Śląskiej budynki będą zasilane energią z wodoru. W tym celu PDD podpisały list intencyjny z SES Hydrogen, należącej do grupy Sescom. Porozumienie dotyczy wykorzystania technologii wodorowej do zasilania osiedla w Środzie Śląskiej, gdzie powstanie ok. 1,8 tys. mieszkań. Jest to ekologiczny sposób ogrzewania, który pozwoli również ograniczyć wydatki na energię. Partner PDD ma duże doświadczenie, gdyż od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami.

– Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby nasze inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z Sescom, doskonale wpisuje się w te cele – komentuje Tomasz Szlązak, prezes PDD.

Spółka PDD podpisała również list intencyjny o powołaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Priorytetem podmiotów działających w ramach dolin wodorowych będzie prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na potencjał gospodarczo-naukowy danego regionu. Wodór może być wykorzystany m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej, rolnictwie, zielonej chemii, a także w zielonym górnictwie i hutnictwie.Zaangażowane w ten projekt podmioty mają także wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Oficjalne podpisanie listu intencyjnego miało miejsce 9 września br. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Rośnie rola wodoru w dekarbonizacji gospodarki

Europejska strategia na rzecz neutralności klimatycznej zakłada, że do 2050 roku udział wodoru w koszyku energetycznym wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2 proc. do 14 proc. Wodór jest pierwiastkiem powszechnie dostępnym i ma duży potencjał, gdyż podobnie jak paliwa kopalne może być stabilnym źródłem energii. Ma stosunkowo niską temperaturę spalania i nie wytwarza dwutlenku węgla oraz innych cząstek powodujących powstawanie smogu. Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru są oparte na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Branża przygotowuje się się wejścia wodoru na rynek budownictwa mieszkalnego

Na łamach GLOBEnergia.pl już wielokrotnie poruszaliśmy temat implementacji technologii wodorowych w obszarze ogrzewnictwa systemowego i mieszkalnego. Funkcjonowanie wodoru w sektorze ciepłownictwa testują już np. Brytyjczycy. Wielka Brytania ma ambitne plany wycofywania się z ogrzewania gospodarstw domowych gazem ziemnym. Poligonem doświadczalnym jest angielska wioska Winlaton niedaleko Newcastle – 650 gospodarstw domowych skorzysta w wodoru wtłoczonego do publicznej sieci gazowej. Wśród rozwijanych na świecie pomysłów pojawiają się koncepcje instalacji elektrolizerów i baterii wodorowych na terenie gospodarstw domowych do wykorzystania w różnych celach. Przykładowo australijska firma LAVO zaprezentowała magazyn energii, w którym ogniwa bateryjne zamieniono na ogniwa paliwowe współpracujące z opatentowaną technologią przechowywania wodoru pod postacią wodorku metalu. Paweł Trojanowski z Sescom w rozmowie z GLOBEnergia.pl wyjaśniał, że wykorzystanie wodoru na poziomie gospodarstw domowych ma swoje wady i zalety, i w zależności od technologii może być efektywnym rozwiązaniem.

Redakcja: Patrycja Rapacka / Źródło: PDD, KPRM, własne

 

Redakcja GLOBEnergia