Dotacja z programu Moje Ciepło i kominek – czy to możliwe?

29 kwietnia 2022 roku rozpoczął się nabór w programie Moje Ciepło. Nowa dotacja będzie wspierała rozwój powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych mieszkalnych budynkach jednorodzinnych. Na łamach portalu GLOBENERGIA pisaliśmy już o wymaganiach programu, które dotyczą zarówno budynków, ale także zainstalowanych pomp ciepła. Tym razem wyjaśniamy co w sytuacji gdy w domu znajduje się lub będzie kominek?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Program Moje Ciepło

Z końcem kwietnia ruszył nabór wniosków w programie Moje Ciepło. Jest to kolejna inicjatywa w walce ze smogiem. Jakie są szczegóły programu? Beneficjenci programu będą mogli w formie dotacji otrzymać do 30 proc. albo do 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji w przypadku gruntowych pomp ciepła nie będzie mogła przekroczyć 21 tys. zł na jedną inwestycję. W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze maksymalny poziom dotacji wynosi 7 tys. zł. Zgodnie z informacjami z rządowej strony www.mojecieplo.gov.pl, poziom dotacji będzie wyższy w przypadku osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny. Więcej na temat progów dofinansowania w programie przeczytasz TUTAJ.

Wymagania w programie

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. W uruchomionym naborze, wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej EP nie może przekraczać 63 kWh/(m2 × rok). W kolejnych latach wskaźnik ten będzie jeszcze niższy i nie będzie mógł przekraczać 55 kWh/(m2 × rok).

Kolejne wymagania dotyczą urządzeń, na które będzie można uzyskać dotację. Dla pomp ciepła typu powietrze/woda minimalna klasa efektywności energetycznej to A++ dla temperatury zasilania 55oC. Podobne wymagania dotyczą gruntowych pomp ciepła typu grunt/woda lub woda/woda. Aby otrzymać na nie dofinansowanie, urządzenia muszą posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A++ dla temperatury zasilania 55 o C. Pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku muszą posiadać klasę minimum A+ dla klimatu umiarkowanego. O tym na jakiej podstawie można udowodnić klasę danego urządzenia możesz przeczytać TUTAJ.

Co z kominkiem?

Jednym z warunków przyznania dofinansowania w ramach programu jest to, aby w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe. Otrzymanie dotacji będzie jednak możliwe, jeżeli w domu istniejący lub planowany kominek będzie pełnił wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie programu Moje Ciepło (www.mojecieplo.gov.pl), funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić. Z kolei kominek o funkcji rekreacyjnej nie może posiadać rozprowadzenia ciepła (ani grawitacyjnego ani mechanicznego) do innych pomieszczeń. Kominek w takich budynkach, nie może posiadać płaszcza wodnego. Z założenia powinien być używany sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu.

Zobacz również