Urząd Miasta Zakopanego planuje pozyskać fundusze europejskie na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i systemów solarnych w prywatnych domach. Przyznawane dofinansowanie na odnawialne źródła energii ma wynieść do 60 procent, resztę kosztów poniosą zainteresowani mieszkańcy.

Zakopane –  znane z energii geotermalnej

Podhale znajduje się w obszarze korzystnym dla energetyki geotermalnej. W Zakopanem oraz okolicach znajdują się liczne baseny termalne oraz oparta o geotermię ciepłownia. Spora część Zakopanego ma sieć geotermalną do ogrzewania budynków i wody lub sieć znajduje się w zasięgu sieci gazowej. Są jednak dzielnice miasta pod Giewontem, w których budynki muszą być ogrzewane piecami na paliwa stałe z uwagi na brak dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej. „Odbieramy sygnały od mieszkańców – zwłaszcza tych, którzy mieszkają w rejonach, gdzie nieprędko doprowadzona zostanie sieć geotermalna lub gazowa, że są zainteresowani pomocą finansową do montażu odnawialnych źródeł energii, głównie solarów (tzn. kolektorów słonecznych – przyp. red.). Chcemy, aby dotację do takich instalacji dostali wszyscy zainteresowani” – powiedziała Agnieszka Bartocha, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska w zakopiańskim magistracie.

Kto skorzysta z dotacji?

O dofinansowania na zakup instalacji OZE mogą starać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane. Wnioski można składać także jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa, np. wynajem pokoi.  Dotacja wyniesie do 60% na kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła. O dokładnym poziomie dotacji Urząd Miasta poinformuje, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W wyborze odpowiedniego źródła energii ma pomóc ankieta. Znajdują się w niej wskazówki umożliwiające ocenienie, jakiego dokładnie urządzenia się potrzebuje oraz czy nieruchomość posiada odpowiednie warunki, aby je zainstalować. Jeśli Urząd Marszałkowski przyzna Zakopanemu dotację, zakwalifikowani mieszkańcy otrzymają dofinansowania do OZE o takich parametrach, o jakie wnioskowali w ankiecie.

Ekologiczne Zakopane – w walce o czyste powietrze

O dotację można starać się bez względu na to, czy złożyło się wniosek o wymianę starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania w ramach kampanii „Wymień piec, póki są dotacje”, czy też skorzystało się już z pomocy w ramach miejskiego programu dofinansowań. Czas na złożenie wypełnionej ankiety mieszkańcy Zakopanego mają do 31 sierpnia 2017 r. „O ile kolektory słoneczne są na Podhalu dość popularne, wiele osób wciąż z rezerwą podchodzi do instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, jak te urządzenia sprawdzają się w Zakopanem” – mówi Krzysztof Topór-Huciański, zakopiański Ekodoradca. Jego zdaniem tego typu urządzenia to spora oszczędność.

Oszczędności i bezpieczeństwo

O korzyściach związanych z posiadaniem instalacji OZE wypowiada się Bartłomiej Zubek, który swój drewniany dom z 1892 roku pod Nosalem od dwóch lat ogrzewa powietrzną pompą ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną. Podkreśla, że zrezygnował z palenia w piecu ze względów bezpieczeństwa. „Ogrzewaliśmy dom systemem mieszanym: w zimie węglem (później ekogroszkiem), na wiosnę i jesienią drewnem, zaś w lecie wodę grzaliśmy w bojlerze elektrycznym. (…) Kiedyś przez przypadek tata nie domknął wieczorem podajnika w kotle na ekogroszek. Przez noc wszyscy prawie zatruliśmy się dymem. Wtedy postanowiliśmy: koniec, to ostatni sezon palenia w piecu i zaczęliśmy myśleć o bezpiecznym sposobie ogrzewania”. Gospodarz nie ukrywa zadowolenia z korzyści wynikających z korzystania z odnawialnych źródeł energii: „Nasza instalacja pozwala zaoszczędzić ok. 1500 zł w ciągu roku. Gdyby dom nie był stary lub gdybyśmy mieli większą instalację fotowoltaiczną, rachunki za prąd spadłyby do zera. Średnio w ciągu roku dobowy koszt zagrzania wody użytkowej to 1,20 zł. Wiosną i w lecie, gdy fotowoltaika produkuje najwięcej energii elektrycznej, nie ma praktycznie żadnych kosztów: na naszym prądzie pracują też wszystkie sprzęty AGD i RTV. Nadwyżki prądu, które wtedy wyprodukujemy, oddajemy do sieci i za darmo pobieramy późną jesienią: starcza to do końca roku „.

Źródło: www.zakopane.eu

Redakcja GLOBEnergia