Dotacje do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych – pytamy o efekty projektów pilotażowych

Ogólnopolski program Czyste Powietrze, mający na celu walkę ze smogiem i wymianę przestarzałych źródeł ciepła, jest skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych. Nieefektywne źródła ciepła to bolączka także budynków wielorodzinnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym roku uruchomił 3 pilotaże programów – w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz w Pszczynie. Zapowiadano, że od rezultatów będzie zależało uruchomienie i kształt nowego, ogólnopolskiego programu. Jakie są wyniki projektów pilotażowych? Pytamy NFOŚiGW.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Przypomnijmy, że antysmogowe pilotaże programów dotacyjnych skierowanych do mieszkańców budynków wielorodzinnych rozpoczęły się w 2021 roku – 14 kwietnia ruszył program w woj. zachodniopomorskim, 16 kwietnia w Pszczynie, 11 października – w woj. dolnośląskim. Dla poszczególnych programów przeznaczono budżety w wysokości odpowiednio 10 mln zł, 6 mln zł i 20 mln zł. Programy są prowadzone przez właściwe terytorialnie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Podobnie jak w programie Czyste Powietrze, tak i w antysmogowych pilotażach, NFOŚiGW podwyższył 16 sierpnia progi dochodowe uprawniające do skorzystania z podwyższonego dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych (od 3 do 20 lokali).

NFOŚiGW w odpowiedzi na pytania GLOBEnergia.pl poinformował, że według stanu na dzień 26 listopada 2021 roku w pilotażu dolnośląskim złożono w sumie 409 wniosków o dofinansowanie na kwotę 8 184 915 zł, w Pszczynie 19 wniosków o dofinansowanie na kwotę dotacji 168 636 zł, a w zachodniopomorskim projekcie - 792 wnioski o dofinansowanie na kwotę dotacji 11 380 746 zł.

Wyniki zadowalające, ale nie w Pszczynie. Będzie program ogólnopolski

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w komentarzu dla GLOBEnergia.pl wskazuje, że Narodowy Fundusz jest zadowolony z dotychczasowych efektów uruchomionych pilotaży w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim, w których łącznie złożono 1,2 tys. wniosków na ponad 19,5 mln zł dofinansowania.

- Pilotaż w Pszczynie nie do końca spełnia nasze oczekiwania pod względem motywowania mieszkańców do składania wniosków o dotacje i liczby skutecznych działań informacyjno-promocyjnych. Być może to jest przyczyną zaledwie 19 złożonych wniosków na niecałe 170 tys. zł dofinansowania. Liczymy jednak na to, że Pszczyna – wzorem wspomnianych województw – zmobilizuje wszystkie siły do tego, żeby skorzystać z szansy i zwiększyć liczbę składanych wniosków na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych – komentuje Mirowski.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Polski Alarm Smogowy przygotował na podstawie badań Państwowego Monitoringu Środowiska ranking najbardziej zasmogowanych miejsc w Polsce. Pszczyna jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast i znalazła się na I miejscu rankingu miast o najwyższej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 r. Jest to więc miejscowość, w której walka ze smogiem jest naprawdę potrzebna.  

Powstanie program ogólnokrajowy

Jak Paweł Mirowski dodał w komentarzu dla portalu GLOBEnergia.pl, realizacja pilotaży w województwach pod kątem zabudowy wielorodzinnej potwierdza potrzebę i potencjał dla utworzenia takiego programu w skali ogólnopolskiej.

- Dlatego w 2022 roku planujemy uruchomienie nowego ogólnopolskiego programu dla budynków wielorodzinnych. Będzie to ważne uzupełnienie programu Czyste Powietrze, który jest nastawiony z kolei na właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą – informuje wiceprezes NFOŚiGW. 

Zobacz również