Dotacje na magazyny energii dla przedsiębiorców? Nowy pomysł NFOŚiGW
Ruszyły konsultacje społeczne projektu, który ma dofinansowywać magazyny energii i związaną z nimi infrastrukturę. Pieniądze popłyną do przedsiębiorców. Jakie są wstępne założenia programu?
Podziel się
- Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu NFOŚiGW mającego dofinansowywać magazyny energii dla przedsiębiorców, z celem poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej.
- Całkowity budżet programu to 4 miliardy złotych, w tym 3,6 miliardy na bezzwrotne dotacje.
- Program przewiduje dofinansowanie magazynów energii o mocy przynajmniej 2 MW i pojemności minimum 4 MWh.
23 lipca rozpoczęły się konsultacje społeczne programu „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”. Uwagi do projektu można składać do 6 sierpnia.
Wsparcie dla przedsiębiorców i sieci
Beneficjentami będą mogli zostać przedsiębiorcy. Środki z programu mają umożliwić powstanie magazynów energii, ich konfigurację i adaptację (na przykład dzięki systemom BMS – ang. battery management system, zdalnemu dostępowi do danych, certyfikacji i homologacji), a także wykonanie przyłączy do sieci i infrastruktury towarzyszącej. Magazyny będą musiały być przyłączone do sieci dystrybucyjnej na dowolnym poziomie napięcia.
Wobec mocy i pojemności magazynów również prawdopodobnie będą postawione wymagania. Dofinansowywane magazyny będą musiały mieć moc przynajmniej 2 MW i pojemność nie mniejszą niż 4 MWh. W ramach programu przewidziane jest przyłączenie magazynów o łącznej mocy przynajmniej 2 500 MW oraz 5 000 MWh pojemności. Celem programu jest zwiększenie stabilności sieci energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przy okazji budowa magazynów ma wesprzeć realizację celów klimatycznych i energetycznych, które wynikają z porozumienia paryskiego.
Forma i wysokość dofinansowania
Całkowity budżet programu ma mieć wysokość 4 miliardów złotych. 3,6 miliarda będzie rozdysponowane w formie bezzwrotnej dotacji. Pozostałe 400 milionów przeznaczone zostanie na pożyczki. Dotacje będą mogły objąć 65% całkowitych kosztów inwestycji w przypadku małych przedsiębiorstw, 55% w przypadku średnich i 45% dla pozostałych. Pożyczki będą mogły pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych. Będą udzielane na warunkach rynkowych lub preferencyjnych, na okres nie dłuższy niż 20 lat.
Okres kwalifikowalności kosztów to zakres między 9 marca 2023 a 31 grudnia 2028 roku. Koszty związane z przygotowaniem inwestycji lub nabyciem nieruchomości będą mogły być kwalifikowane do wysokości nieprzekraczającej 10% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Ciąg dalszy nastąpi
Nabór wniosków będzie miał tryb konkursowy, a jego dokładne zasady i terminy zostaną opublikowane po ustaleniu ostatecznego kształtu programu na stronie NFOŚiGW. Program przewidziany jest na lata 2024-2028. Umowę będzie można podpisać do końca 2025 roku, a środki wydatkowane będą do końca 2028 roku.
Aby program mógł się rozpocząć konieczna jest pozytywna decyzja Europejskiego Banku Inwestycyjnego o finansowaniu inwestycji oraz zakończenie procesu notyfikacji pomocy publicznej. Ostateczny kształt projektu poznamy po zakończeniu konsultacji publicznych. Pełny projekt programu można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konsultacje społeczne trwają do 6 sierpnia.
Źródło: NFOŚiGW