Dotacje na OZE i wymianę pieców we Wrocławiu!

Niska emisja stanowi realny problem w polskich miastach. Wiele samorządów stara się z nią walczyć, szczególnie poprzez specjalne dotacje do wymiany tradycyjnych pieców węglowych o niskiej efektywności. Do grona tych ośrodków właśnie dołączył Wrocław.
Rusza tam program, który pozwoli mieszkańcom uzyskać wsparcie w wymianie węglowego systemu grzewczego na nowoczesne, proekologiczne technologie.
Co, jak i dla kogo?
Cały proces wsparcia został podzielony na dwa programy - KAWKA I oraz KAWKA II. W roku 2018, w budżecie Wrocławia znalazło się 2 mln złotych na pierwszy z nich oraz 3 mln zł na drugi.
Pieniądze te zostaną rozdysponowane na trwałą likwidację systemu grzewczego opartego na węglu. Następnie może ono zostać wymienione na:
a) podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
b) ogrzewanie gazowe,
c) ogrzewanie elektryczne,
d) odnawialne źródło energii - mowa tutaj zarówno o kolektorach słonecznych (dostarczających ciepłą wodę, jak i pompach ciepła)
Co ciekawe, dotacje obejmują też:
- podłączenie ciepłej wody użytkowej związane z trwałą likwidacją ogrzewania węglowego;
- instalację kolektorów słonecznych przeznaczonych do wytwarzania ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, związane z trwałą likwidacją ogrzewania węglowego;
- termomodernizację w przypadku lokali mieszkalnych oraz pomieszczeń pomocniczych i przynależnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, zgodnie z zakresem wynikającym z audytu energetycznego, wyłącznie jako element towarzyszący trwałej likwidacji ogrzewania opartego na paliwie węglowym.
Wnioski o dofinansowanie można składać już od poniedziałku 8.01.2018.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 12 000 zł i nie może ona przekroczyć 70% wartości inwestycji.
Beneficjentami dotacji mogą stać się mieszkające w granicach administracyjnych Wrocławia, które posiadają akt własności danego lokalu.

Warto skorzystać z oferowanego dofinansowania. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (w szczególności pomp ciepła) przyczyni się do trwałych oszczędności na kosztach ogrzewania, a sama inwestycja zwróci się tym szybciej, że jest wsparta dotacją. Dodatkowo cały proces powinien znacznie poprawić stan powietrza we Wrocławiu. Kolejną ciekawą opcją jest termomodernizacja- to bezpośrednie podniesienie efektywności energetycznej budynku, które szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
Pełny akt prawny dotyczący dotacji znajduje się TUTAJ
Wszelkie niezbędne informacje można otrzymać pod numerem 711-777-294 (Urząd Miejski Wrocławia)