W dniu 20 maja Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w dokumencie nr 13/2013 poinformował o sposobie kwalifikowania drewna i materiału drzewnego na cele ciepłownicze w kontekście rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 października 2012 roku (Dz. U. z 2012 r. poz. 1229). Rozporządzenie dotyczy szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii.
Prezes URE informuje, że do energii ze źródeł odnawialnych nie zalicza się energii elektrycznej lub ciepła wytworzonego z drewna pełnowartościowego. Zgodnie z rozporządzeniem za drewno pełnowartościowe uznaje się „drewno spełniające wymagania jakościowe określone w odpowiednich normach i badania dla drewna wielkowymiarowego liściastego, drewna wielkowymiarowego iglastego oraz drewna średniowymiarowego dla grup oznaczonych jako S1, S2 i S3 oraz materiał drzewny powstały w wyniku procesu celowego rozdrobnienia tego drewna”

Dowodem na określenie kategorii jakościowej drewna będą między innymi dokumenty wywozowe Nadleśnictw państwowych, dokumenty wystawione przez niezależne podmioty dysponujące uprawnieniami brakarskimi oraz posiadające wiedzę i doświadczenie w klasyfikacji drewna oraz certyfikaty gospodarki leśnej FSC CoC (Chain of Custody). Moc dowodowa wskazanych dokumentów będzie podlegała ocenie dokonywanej przez Prezesa URE w ramach indywidualnych postępowań administracyjnych o wydanie świadectw pochodzenia.
Ponadto, Prezes URE zalecił przedsiębiorcom konieczność stworzenia systemu kontroli dostaw biomasy zgodnych z prawem Unii Europejskiej w celu zapewnienia przejrzystości handlu drewnem lub materiałem drzewnym pomiędzy państwami członkowskimi.
Źródło: URE