Drony pomogą zwalczyć smog

Dzięki swojej mobilności, drony są w stanie pełnić wiele funkcji. Jedną z nich jest obserwacja elektrowni fotowoltaicznych. Wyposażone w kamery termowizyjne maszyny mają możliwość ciągłego monitorowania paneli, co pozwala na błyskawiczną naprawę uszkodzonych jednostek. Okazuje sie, że drony mogą też pomóc w walce ze smogiem.

Wyposażony w specjalne sensory dron jest w stanie kontrolować skład spalin, wydostających się z komina. Takie rozwiązanie zastosowano na początku lutego tego roku w Skawinie, gdzie wspólna akcja Miasta i Gminy Skawina, Polskiego Alarmu Smogowego i Skawińskiego Alarmu Smogowego zakończyła się wykryciem domostw, w których właściciele palili śmieciami. Po ich odnalezieniu, całość poskutkowała interwencją Straży Miejskiej.

Przygotowaniem sensorów zajęli się studenci Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Politechniki Warszawskiej. Pilotaż drona był zadaniem firmy FlyTech UAV.

Wśród miast korzystających z tego rozwiązania znajdują się też Katowice. Tamtejszy dron jest w stanie zbadać skład spalin już w kilka sekund po ustawieniu się w pobliżu komina. Niecałą godzinę po jego uruchomieniu wystawiono pierwszy, 500-złotowy mandat. Pierwszy lot odbył się pod koniec stycznia tego roku.

W jaki sposób pracuje taki dron? Najpierw urządzenie skanuje rozległe obszary miasta, informując operatora, gdzie mogą być wykorzystywane zabronione rodzaje paliwa, takie jak śmieci. Poza najczęściej palonymi odpadami, dron potrafi badać zawartości etanolu, amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2.5, PM1. Następnie dyspozytor podejmuje decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy pod zasygnalizowany adres, w celu potwierdzenia podejrzenia i ewentualnego wystawienia mandatu.

Wszystko wskazuje na to, że niedługo do grona tych miast dołączy również Kraków. Pomysł pojawił się już w tamtym roku. Lokalne władze przekonują, że urządzenie rozpocznie patrolować miasto już w tym sezonie grzewczym. Jego zastosowanie ma pomóc wyszukać osoby, które w sposób szkodliwy zarówno dla siebie, jak i otoczenia, spalają w piecach śmieci.

Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Miejmy nadzieję, że obietnice złożone co do pojawienia się dronów patrolowych zostaną zrealizowane.

 

 

 

 

Redakcja GLOBEnergia