Pozwalają skrócić czas na inspekcję z tygodni do godzin. Ułatwiają zarządzanie elektrowniami słonecznymi. Zintegrowane z nowymi technologiami pozwalają na łatwą kontrolę instalacji. Drony są wynalazkiem mającym szerokie zastosowanie, są przydatne również w fotowoltaice. Wcześniej były używane w innych badaniach związanych z ochroną środowiska, jak ochrona powietrza czy wykrywanie źródeł skażeń. Prawdopodobnie już wkrótce dron dołączy na stałe do zestawu niezbędnych narzędzi managera elektrowni słonecznych.

Latające wsparcie dla fotowoltaiki

Nie dla każdego właściciela instalacji fotowoltaicznej posiadanie własnego drona jest opłacalne. Naprzeciw oczekiwaniom branży fotowoltaicznej wychodzą firmy oferujące usługi wykonywane za pomocą dronów. Umożliwiają one m. in. wykonywanie inspekcji dla odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie zapewnia alternatywę dla opierania analiz wyłącznie na zdjęciach lotniczych, mapach wykonanych przez specjalistów od GIS (Geografical Information System) bądź geostatystyce i metodach data miningowych. Często jest bardziej przystępne niż inwestowanie we własne, kosztowne drony, które i tak byłyby rzadko używane – tutaj z pomocą przychodzi outsourcing. Firma z Waszyngtonu specjalizująca się w pomiarach niedawno wyszła z ofertą usług kontroli farm fotowoltaicznych w celu dbałości o ich stan. Harjeet Johal, wiceprezes firmy Measure oferującej takie usługi szczegółowo opisał pięć korzyści wynikających z używania dronów w fotowoltaice. Wszystkie z nich mają na celu ułatwienie pracy osób zarządzających infrastrukturą.

Oto one:

Integralność

Typowa praca managera elektrowni OZE polega na śledzeniu danych docierających z urządzeń do systemów pomiarowych. Jest to podstawa zaplecza technicznego branży odnawialnych źródeł energii. Podobne zadania uczą się wykonywać studenci kierunków związanych z OZE, między innymi w Laboratorium Poszanowania Energii w Miękini. Nowoczesne systemy pomiarowe, takie jak Digi dostarczają dane z instalacji do komputera. Oprogramowanie data miningowe umożliwia obserwację trendów i zmian, wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub przyczyn zmniejszonej produkcji energii. Inną ważną częścią pracy managera jest planowanie i kontrola czynności związanych z konserwacją infrastruktury. Wreszcie jego zadaniem jest sprawdzanie, czy dane oraz informacje dostarczone przez serwis zostały odpowiednio zweryfikowane. Wszystko to ma na celu utrzymanie instalacji w dobrym stanie technicznym oraz upewnienie się, że niezbędne prace naprawcze zostały wykonane, a decyzje podejmuje się zgodnie z racjonalnymi przesłankami ekonomicznymi.

Poprzez zbieranie danych z miejsc instalacji przez drony oraz włączaniu zdobytych danych w zintegrowane systemy oparte na bezpiecznej platformie, manager otrzymuje znaczące ułatwienie. Nie tylko pozwala ono otrzymać szybki przebłysk aktualnych warunków, ale również regularnie zdobywać i gromadzić dane. Platforma do tego służąca może być oparta na hostingu firmy oferującej usługi związane z dronami, bądź na własnym hostingu klienta. Takie ułatwienie w postaci regularnej i natychmiastowej kontroli pozwoli szybko wykryć wady i odstępstwa od normy oraz ułatwi rozpoznanie ich przyczyn.

Wydajność i efektywność

Drony przede wszystkim znacząco zmniejszają czas poświęcany na inspekcje  farm fotowoltaicznych. Dzięki nim kontrola wykonywana na 20 MW obiekcie z kilku tygodni zostanie skrócona do kilku godzin. Wydajność również polega na dużo szybszym zbieraniu i automatycznym zapisie danych zebranych podczas przeprowadzania inspekcji.

Manager nie będzie już musiał mozolnie przeczesywać stu stron pliku PDF. Zaledwie kilka kliknięć może dostarczyć nieocenioną pomoc w podejmowaniu decyzji.

Bezpieczeństwo

Zwiększenie bezpieczeństwa stanowi istotną korzyść nie tylko dla właścicieli i pracowników elektrowni fotowoltaicznych, ale również dla całego przemysłu energetyki oraz odbiorców prądu. Wiceprezes podkreśla, że im mniej czasu spędzanego na pracy „w terenie”, tym mniej wypadków i awarii się zdarza.  Skrócenie czasu pracy w terenie z tygodni do jednego dnia oraz zmniejszenie ilości osób zaangażowanych przy kontroli zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Wprowadzenie dronów zwiększa efektywność kontroli farm fotowoltaicznych o 95%, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo pracy w branży OZE oraz jakość monitoringu.

Produktywność

Dla elektrowni słonecznych o mocy większej niż 20 MW automatyzacja kontroli ma pozytywny wpływ na produktywność. Częste kontrole umożliwiają bardzo wczesne wykrycie nieprawidłowości. Opóźnione wykrywanie uszkodzeń może znacząco pogorszyć stan instalacji, a co za tym idzie, uzysk energii. Użycie dronów ma na celu zapobieganie takim sytuacjom.

Dokładność

Dron wyfruwający na kontrolę zbiera dane z obrazowania zarówno termicznego, jak i wizualnego. Takie połączenie zapewnia większą dokładność, niż tradycyjne analizy.

Drony są jednym z przykładów nowoczesnych technologii, których zastosowanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w branży OZE. Zapewne pomogą również powiększyć zyski z produkcji energii słonecznej poprzez zwiększenie dbałości o stan instalacji oraz automatyzację procesów do tej pory wykonywanych w sposób „tradycyjny”.

Źródło: www.renewableenergyworld.com

 

Redakcja GLOBEnergia