Drzewo fotowoltaiczne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

drzewo fotowoltaiczne

W Wielkiej Brytanii firma developerska „Solar Botanic”, zajmująca się Odnawialnymi Źródłami Energii, ogłosiła plan wykorzystywania wiatru oraz energii słonecznej przy użyciu sztucznych drzew umieszczonych wzdłuż autostrad. Firma będzie używać technologii znanej jako biomimikra do tworzenia tzw. Energy Harvesting Trees (EHT). W wolnym tłumaczeniu oznacza to: drzewa do pozyskiwania energii. Biomimikra jest nową nauką, badającą budowę i zasady działania organizmów żywych oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń na wzór organizmów żywych.

Według badań technologia ta ma możliwość wytworzenia 350000 kWh rocznie na każdy kilometr drogi wyposażonej w EHT. Jest to wystarczająco dużo energii do zasilania około 60 średniej wielkości domów. Dodatkową korzyścią jest to, że każdy kilometr zainstalowanych EHT wyeliminuje 500 ton CO2, które byłyby uwolnione do atmosfery przez taką samą ilość energii podczas spalania paliw kopalnych. Pojedynczy EHT może wyprodukować od 200 do 12000 kWh, w zależności od jej wielkości i położenia. Jego działanie polega na konwersji światła, ciepła i energii wiatru do wytwarzania czystej energii elektrycznej. Odbywa się to poprzez zamontowanie sztucznych drzew wraz z opatentowaną technologią „Nanoleaves” (nanoliści). Są to połączenia nanofotowoltaicznych, nanohybrydowych oraz nanopiezo generatorów, które zmieniają światło, ciepło oraz energię wiatru odpowiednio do ekologicznej energii elektrycznej. Wszechstronne „Nanoleaves” wytwarzają energię również z ruchu, tak samo dobrze jak ze światła. Dzięki temu produkcja energii będzie możliwa w trakcie poruszania nimi przez spadające krople deszczu, przez co urządzenia te są użyteczne we wszystkich warunkach pogodowych. Ponadto wizerunek drzewa jest milszy dla oka niż turbiny wiatrowe, czy też kolektory słoneczne i nie ma negatywnego wpływu na środowisko i ekosystemy. Firma Solar Botanic posiada wzory drzew nadające się zarówno dla biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, jak i użytku domowego. Indywidualne gospodarstwa domowe będą w stanie korzystać z jednego drzewa średniej wielkości. Pozyskiwanie energii krzewów są również opracowywane do stosowania na mniejszą skalę.

 
Jest to obiecująca technologia, która może mieć duży wpływ na Odnawialne Źródła Energii poprzez usunięcie niektórych estetycznych i ekologicznych obaw związanych z obecnymi metodami produkcji.
Łukasz Sojczyński
źródła: www.solarbotanic.com